Értékelve: 1x
(5 pont)

A kabak, nyakas és szívótök néven ismert lopótök Indiából származik. Régen a kiszárított héját folyadéktárolásra használták. Mára sokféle variációját termesztik: a lopótököt hosszú szárú bunkó formája; az ikertököt korsóhoz hasonlító formája; a kolbásztököt hatalmas, akár két méteres hossza miatt díszítésre használjuk. Most ősszel már megtaláljuk a piacokon a dísztököket, és csodaszép dolgokat készíthetünk belőlük...
A dísztökök közül nagyon közkedvelt a vékony nyakú, zöld- sárga "matyitök".
A szivacstök (Luffa) kiszáradt belseje- mint azt a neve is mutatja, mozsdószivacsként használható, a közönséges tök (Cucurbita pepo) termesztett változata pedig - a tetszetős patisszon és cukkini- közkedvelt tökféléink.
Modern tökfestés
A zsenge sütőtök (Cucurbita maxima) a kedvenc téli csemegénk a sült gesztenye mellet. Így fogyaszd>>
Tökhéjből kaspó
A kiszárított tökből kaspót és vázát is készíthetünk szárított virágcsokroknak, díszeknek.
Tökváza a kompozíció része
Mécsestartó mini tökből
A kivájt, belülről gyertyával megvilágított tököt pedig mindenki ismeri.
Lámpás tökből
Ilyenkor, november közeledtével a kertünk nappali és éjjeli dísze. De ami a legizgalmasabb, hogy igazi lámpa is készíthető a lopótökből egy kis ügyességgel. Az elkészítése pedig hasonló a töklámpás elkészítéséhez. A még friss tökre ráhelyezzük a kivágni kívánt minta sablonját. Körberajzoljuk, hogy pontosan lássuk a bemetszések helyét. Éles késsel vagy sniccerrel elkészítjük a mintának megfelelő metszéseket, lyukakat. Az alját vékonyan levágjuk, hogy a lámpatest majd könnyedén behelyezhető legyen. Ezután felfüggesztve kiszárítjuk a tököt. Ha már kiszáradt kifesthetjük, dekorálhatjuk, majd fújjuk be lakkal, hogy a festés tartós maradjon és a tök is szép fényes maradjon. Az így elkészített lámpatök egyedi és rendkívül dekoratív dísze lehet otthonunknak.
![]() |
![]() |
Decoupage technikával díszített tök: