-
Asszisztens
-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
takarító
-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Recepciós, Irodai Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Minőségügyi technikus
2024. 11. 21
-
Betanított munkalehetőség! - 15. kerület
2024. 11. 21
-
Termelésvezető (3109)
2024. 11. 21
-
Recepciós
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Te melyik vakolattípust preferálod, a gördülőszecséset vagy a kapartat? Bármelyik is legyen számodra a favorit, mindkettőnek meg kell felelnie bizonyos kritériumoknak. És az sem mindegy, hogy hogyan és mikor vakolsz.
Mindezt meg fogjuk most nézni ebben a cikkben. Így kellőképpen fel tudsz készülni a hőszigetelő rendszer elkészítését követő vakolásra.
Csak minőségit válassz!
Egy jó minőségű vakolatnak kétféleképpen kell működnie. Egyrészt nem szabad beeresztenie a külső nedvességet. Másrészt viszont a belülről felvett nedvességet el kell tudnia párologtatni. Ezek elég ellentétes tulajdonságok, de egy jó terméknek ezt tudnia kell. Ha gyenge minőséget választasz, akkor óriási károkat okozhatsz a vakolat alatti hőszigetelésben, ugyanis elkezdhet penészedni, algásodni. A nem megfelelő minőség gyors (akár pár hónap alatt) fakuláshoz is vezethet, illetve előfordulhat, hogy nem lesz egyenletes a textúra.
Mindezt megelőzheted, ha minőségi Thermomaster teljes hőszigetelő rendszert használsz, mely már tartalmazza a minőségi vakolatot is.
Gördülőszemcsés vagy kapart vakolat?
Először ki kell választanod, hogy milyen színben szeretnéd, hogy pompázzon a házad, csak ezután jön a textúra. Hogy a gördülőszemcsés vagy a kapart textúrát részesíted előnyben, az abszolút a te ízlésedre van bízva. A kapart típus gyakorlatilag azonos szemcseméretekből áll, míg a gördülőszemcsésben nagyobb darabok is találhatóak, így biztosítva az egyedi textúrát.
A vakolás menete és végeredménye
Mivel nagy különbség nincs a két vakolattípus között, ezért hasonló a kivitelezésük is, persze más-más végeredménnyel. A választott típust átkevered, és kőműves kanál, valamint glettvas segítségével egyenletesen felviszed a falra. A kapart textúrájú esetén PVC simítóval végezz körkörös mozdulatokat, nem túl erősen rányomva a felületre, egyenletesen eldolgozva.
Gördülőszemcsés textúrájú esetén a felvitt anyagon függőlegesen végezd el ugyanazt, mint a kapart esetén, hogy megkapd a jellegzetes függőleges mintázatot. Felhordásnál ne legyen a rétegvastagság nagyobb, mint a szemcsevastagság. Bár ebben segítenek a szemcsék is, melyek nem engedik, hogy vékonyabb legyen, mint maga a szemcse.
Figyeld az időjárást, ha vakolni szeretnél
Nem mindegy, hogy mikor végezzük a vakolást. Az időjárás ugyanis könnyen keresztülhúzhatja számításainkat. Nézd meg az időjárás-előrejelzést, és ha lehet, ahhoz igazítsd ezt a feladatot. Ha nem megfelelő időjárásban végzed a vakolást, a száradási és felhordási idő alatt repedések keletkezhetnek. Ha ezt a feladatot erős napsütésben, tikkasztó melegben végzed, akkor a felhordott anyag túl hamar megköthet. Ez pedig lehetetlenné teszi, hogy eldolgozd, ezáltal sem egységes, sem szép nem lesz a felület.
Fontos még, hogy megfelelőek legyenek a vakolószerszámok, semmiképp se legyen rozsdás, hogy elkerüljük a penészt és a gombát.