-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Kőműves
-
Asszisztens
-
Óvodapedagógus
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Projektvezető
2024. 11. 24
-
Porfestő munkatárs
2024. 11. 25
-
PPC SZAKÉRTŐ
2024. 11. 25
-
Nyugdíjas pénztáros
2024. 11. 25
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Gondolkodtál már azon, vajon hányféle zár létezik? Van olyan, ami az ajtó belsejében van, de olyan is, amit az ajtóra szerelünk rá. Vannak hagyományos zárak, de többpontos zárak, sőt, pánikzárak is léteznek! Vajon neked melyikre lenne szükséged? Olvasd el a cikket és megtudod!
A zár nem egyenlő a zárbetéttel!
A zár nem egyenlő a zárbetéttel - ezzel kell kezdenünk, ugyanis gyakran összekeverik e kettőt.
A zár, illetve egészen pontosan mondva: a zártest az a része az ajtónak, ami a tényleges nyitást teszi lehetővé. Ez a rész dolgozik akkor, amikor a kilincs mozgatásával kinyílik az ajtó. Amikor lenyomod a kilincset, akkor a zár nyelvének elmozdulása teszi lehetővé a nyitást, amikor felengeded a kilincset, akkor a zárnyelv visszaugrik a helyére és az ajtó újra bezárul.
Ezzel szemben a zárbetét az a rész, ahova a kulcsot helyezzük.
A zárak fajtái
Nagyon sokféle zár létezik, és nagyon nagy különbség van az árukban is. Mégsem javasoljuk, hogy kizárólag az ár legyen a döntő tényező egy új zár vásárlásánál. Olcsó húsnak híg a leve - hallottad már ezt a mondást? Hasonlóan van a záraknál is, bár én inkább fordítva mondanám: egy magasabb árkategóriával jobb minőséget és több funkciót érhetünk el, és a zárral való elégedettségünket bizony ezek a tényezők nagymértékben meg fogják határozni.
Másfajta zárak illenek beltérre, s megint másfajta zárakat használunk a bejárati vagy a garázsajtókon.
Az 1kulcs.hu-nál kapható zárak főbb típusai a többpontos zár, bevésőzár, portálzár, másodzár, zár biztonsági ajtóhoz, amerikai típusú zárak, elektromos zár, garázsajtó és pinceajtó zár, tűzgátló ajtó zár, pánikzár, hevederzár, tolózár, redőnyzár.
Mindegyik zártípusnak megvan a saját funkciója és helye. Például a pánikzár arra való, hogy gyorsan kijuthassunk egy váratlanul veszélyessé vált épületből.
Ezzel szemben a minél nehezebb kinyithatóság a szerepe a biztonsági ajtókhoz való záraknak vagy a többpontos záraknak is. Az előbbiek jellemzően három rúdnyelv segítségével biztosítanak kiemelkedően magas védelmet.
A többpontos zár viszont normál fa, illetve műanyag ajtókhoz használatos 5 vagy 6 ponton záródó zár. Ebben a kilincs nyelvén felül egy reteszelőnyelv, valamint további 3 vagy 4 görgő biztosítja a magas fokú védelmet. Ezeknél gyakori, hogy a kilincset fel kell emelni a záráshoz vagy a kulcsot kell többször körbeforgatni a teljes záráshoz.
A fémből készült ajtókba a portálzárak valók, ezeknek egy része eleve zártszelvényben van, a többi abba beépíthető. A műanyag ajtókba való zárak egy része is portálzár. Ezekhez biztonsági zárbetét is szükséges.
A bevésőzárak faajtókba használhatóak, ezeket bele kell vésni az ajtóba. Kulcsos és sima cilinderes változatuk is van, utóbbi beltérbe javasolt.
A zárak egy része másodlagos zár, amely az eredeti főzár mellett hivatott megerősíteni az ajtó és a mögötte lévő otthon védelmét. A tolózárak és a másodzárak reteszzárként működnek. A hevederzárak pedig hatékony védelmet nyújtanak az ajtón történő behatolás ellen.