-
Értékesítő
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A beltéri kertészkedés fortélyai
A paradicsomot és a legtöbb gyógyfűfélét palánta formájában is beszerezhetjük. Ezeket a palántákat majd nekünk kell átültetnünk. Fiatal növények vásárlásakor bizonyosodjunk meg róla, hogy a palánták erősek és egészségesek. Az egészséges növény egyenesen áll, és a levelei élénk színűek. Vizsgáljuk meg a palántákat, akármilyen betegségre utaló jel után kutatva, például a növény szárán található fehér vagy barnás penészfoltok.
Ne válasszunk kiszáradt növényeket, mivel ezeket igen nehéz újra életre kelteni. Ha magvakat vásárolunk, ellenőrizzük a termék szavatosságát. A legtöbb magvat egy éven belük el kell ültetni. Ugyanakkor olvassuk el figyelmesen a magvak és palánták fény, talaj és öntözési szükségleteiről szóló utasításokat. Ha úgy gondoljuk, hogy nem tudjuk egyik vagy másik növénynek biztosítani a szükséges környezetet, keressünk helyette másikat.
Ha már a növények otthon vannak, a következő lépés a számukra megfelelő hely kijelölése. Az üzletekben igen sokféle virágcserepet és ültetésre alkalmas tárolót találhatunk, de mégis a legjobbak azok, amelyeket mi magunk készítünk. Az egyik remek megoldás a terrakotta vagy égetett agyag cserepek. Ezeket akármelyik kertészeti boltban vagy bevásárlóközpontban megtalálhatjuk.
Ezek a cserepek azért kiválóak, mert nehéz őket felborítani, és aljuk megfelelő lecsorgó rendszerrel van ellátva, illetve egy víztároló tálcával is, tehát a vízfelesleg nem ömlik ki a padlóra. Ha kicsit egyedivé szeretnénk tenni őket, ragasszunk rájuk pár műanyag vagy üveg követ, vagy fessük le akril festékkel.
A tavalyi agyag cserépben lévő növényeim mindenikének megvolt a maga neve, amit rá is festettem a cserepükre. Ajánlott a cserepek belsejének kifestése, használjunk egy vízszigetelő anyagot, amely megakadályozza, hogy a cserép magába szívja a vizet, és ez által kiszárítsa növényeinket.
A legtöbb üzletben számos hosszú cserepet találhatunk, amelyek a nagyobb növények, illetve virágok termesztésére a legalkalmasabbak. Ezeket a cserepeket nyugodtan elhelyezhetjük az ablakpárkányra. Édesanyám oly módon alakított át egy régi padot, hogy eltávolította a hátlapját, és körbefonta dróttal, úgy hogy egy teljes ablakpárkánynyi virágcserép elférjen benne.
Számos kreatív megoldás van az ablakpárkányra alkalmas cserepek használatában, például egy konyhai fűszerkert kiépítése. Ebbe a kis kertbe ültethetünk bazsalikomot, oregánót vagy más fűszernövényeket. A füveket folyamatosan metsszük, idővel egy finom illatú pázsitbokrot fognak alkotni, ellenállhatatlanná téve a konyhánkat.
Kreatív ötletek kertészkedéshez
Az agyag és a hagyományos műanyag cserepeken kívül akármilyen nagy és mély tároló is használható. Használhatunk régi kancsót, csillét, tető nélküli madáretetőt, kávés dobozt, és más „háztartási szemetet˝. Egy kis kreativitással gyönyörű virág vagy növényes edényekké varázsolhatjuk őket. Az eddig látott legkreatívabb tárolók: bőr csizma, halas akvárium, ünnepi fém doboz. De láttam már túlméretezett kávéscsészébe ültetett bazsalikomot, zsályát és rozmaringot is. Fontos, hogy ezekbe a tárolókba mindig fúrjunk pár lyukat, másképp a növényeink elpusztulhatnak.
Egy másik kreatív ötlet a függő kosárkák használata. A cseresznyeparadicsom remekül megvan az ilyen tárolókban, ha figyelmesen öntözzük őket. A növény termése általában oldalra bukik, így szüretelni is könnyű lesz. Figyeljünk oda, hogy a kosarakat lehetőleg linóleum vagy csempe fölé helyezzük, ha netán a paradicsomok lepotyognának. A kosarakba ültethetünk mentát, fodormentát, borsót, epret, zöld paszulyt, repkényt vagy törpe uborkát is, olyan növényeket, amiket másképp az ablakpárkányra helyeznénk.
Figyeljünk oda arra, hogy a kosarak elég tágasak, az őket tartó kampók pedig elég erősek legyenek. A törpe uborka és a cseresznyeparadicsom eléggé súlyosakká válhatnak, és a kosár könnyedén leeshet, ha nincs megfelelően rögzítve. A súly csökkentésére használjunk könnyű földet. A növényeket napjában öntözzünk, és rendszeresen forgassuk meg, szabályos növekedésre serkentve őket.