-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
-
Takarító
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az elmúlt több mint 2500 évben a kínai és indiai Ájurvéda gyógyászatban számos olyan adaptogén növényt használtak, amely vitalitásnövekedést és élethosszabbodást eredményezett.
Az adaptogén öregedésgátló füvek titka
Az adaptogén növények szabályozzák, kiegyensúlyozzák a szervezet energiáját és immunitását, ami azt jelenti, hogy abban az esetben, ha ebből túl kevés van, megnövelik ezek értékét, illetve ha túltengés van, akkor lecsökkentik az értéküket.
Amikor olyan stimuláló anyagokat viszünk be szervezetünkbe, mint az ephedra (csikófark) vagy koffein az energiamennyiség változó: egy adott ponton eléri a csúcsot, majd lankadni kezd. Az adaptogének másképp működnek, egyensúlyba hozva a test hormonális és immunrendszerét, ezáltal csak akkor használunk energiát, amikor igazán szükségünk van rá.
Az adaptogének meghatározása
A modern nyugati gyógyászat az 1940-es években figyelt fel ezekre az öregedésgátló növényekre, és elnevezte őket adaptogén növényeknek.
Tulajdonságaik:
1. Normális dózisban nem toxikusak.
2. Megfelelő védekezési egyensúlyt biztosít a stressz ellen.
3. A testet egyensúlyba hozza önmagával, egyfajta homeosztatikus egyensúlyba.
A homeosztatikus egyensúly annyit jelent, hogy a szervezet képes megtartani belső egyensúlyát a külső stresszingerek ellenére is. A hormonok csak akkor indulnak be, amikor vészhelyzet van, ilyenkor harci vagy menekülési állapotba lépnek attól függően, hogy a szervezetnek éppen mire van szüksége.
Több ezer, több száz évvel ezelőtt a stresszhelyzetek nagy része élet és halál kérdésekről szóltak.
Legtöbbek számára a mai stresszingerek kevésbé kritikusak, de a szervezet belső reakciói azonosak maradtak. És általában mi nem harcolunk ellenük vagy menekülünk előlük. A magas fokú stressz és idegesség egészségügyi problémákhoz és korai öregedéshez vezet.
Az adaptogén erősítő növények
A nagy mennyiségű stressz jelentősen befolyásolja szervezetünk öregedését. Több ezer éven keresztül az adaptogén növényeket főképp fiatalságmegőrző és élethosszabbító elixírként használták. Az átlagos (szellemi és testi) jólét érdekében ezeket a termékeket napi rendszerességgel, akár egy életen keresztül is fogyaszthatjuk.
Azért nevezik őket adaptogén (alkalmazkodó) növényeknek, mivel a szervezet teljes egészére hatnak, nem csupán egyik vagy másik szervre. Ennek ellenére rengeteg különbség van mindenkinek a szükségletében fizikai tulajdonságait, érzelmi szükségleteit és a teljes szervezetműködésüket meghatározó éghajlatot nézve, ezért fontos, hogy tájékozottak legyünk. Használatuk előtt mindenképpen kérjük ki egy szakértő véleményét.
Az adaptogén füvek megközelítési szempontjai
A témát a kínai orvoslás szemszögéből közelítjük meg, mivel ez sokkal érthetőbb, és könnyebben követhető az Ájurvéda gyógyászat módszereinél. A kínai orvostudomány az emberi energiakészletet három kategóriára osztja, amelyet egy gyertya életfolyamataival hasonlít össze.
Ezek a kategóriák:
Jing: Ez az élettani energia törzse, ami pont olyan, mint maga a gyertya és a rajta lévő viaszmennyiség. Ez tartalmazza az összes nedvet, amely összetartja az emberi testet. Ha ezt kimerítjük „a gyertya mindkét oldalát meggyújtjuk” a láng (vagy Qi) hamar kiég.
Qi vagy Chi: Ez maga az energia vagy a gyertya lángja. A Qi vagy Chi az az energia amely működteti a szervezetünket. Az alacsony mennyiségű vagy eltorlaszolt Qi betegségek kialakulásához vezet, de egy gyenge Jing nem képes fenntartani egy erős Qi-t. A két elem összefügg.
Shen: ez a spirituális és érzelmi szál, amely magatartásunkat, alkotó készségünket és spiritualitásunkat jelenti. Természetesen összefügg a gyertyával (Jing) és a lánggal (Qi)
Az adaptogén növények, füvek az „emberi gyertya” mindhárom részére hatással vannak, de különbség lehet a különböző részekre fektetett hangsúlyban. A megfelelő növények használata a szervezet szükségleteitől, időtől és helyzettől függ.