Hagyd, hogy a gyerek néha egyedül játsszon, mert neki is szüksége van az „énidőre”!

CÍMKÉK éva magazin gyerek
Hagyd, hogy a gyerek néha egyedül játsszon, mert neki is szüksége van az „énidőre”!
Szülőként gyakran nehéz elengedni a gyerekek kezét. Sokan azt érzik, hogy minden időt együtt kell tölteni a csemetékkel, hiszen ettől lesznek jó anyák. (Legyen az játék, a közös tanulás, és még hosszan sorolhatnánk.) Pedig a kutatások épp ennek az ellenkezőjét bizonyítják: a gyerekeknek a fejlődésükhöz szükségük van arra, hogy néha egyedül játszanak.

Találd meg az arany középutat!

Régen a gyerekekkel nem foglalkoztak annyit a szülők, mint ma. Gyakran megesett, hogy a kölykök reggel elmentek játszani a barátaikkal, és estig elő sem kerültek. Hogy ez mennyire volt helyes vagy nem, arról megoszlanak a vélemények, de akkoriban ez volt az általános. Ma pedig mintha sokan éppen ezt kompenzálnák, és gyakran átesnek a ló túloldalára: túlságosan rátelepszenek a gyerekekre, és egy csöppnyi időt sem hagynak nekik, hogy azt csináljanak, amit akarnak.

A kettő között azonban létezik egy arany középút, azaz egy olyan helyzet, amikor a gyerek nincs elhanyagolva, de nem is ül a szülő folyton a nyakán. Az utóbbi már csak azért is fontos lenne, mert több kutatás is alátámasztja azt, hogy mennyi előnnyel jár, ha a gyerekek magukban játszanak.

 

Milyen előnyei vannak a felügyelet nélküli játéknak?

Annak, ha a gyerek megtanul egymagában játszani, nemcsak az a hozadéka, hogy a szülő némi lélegzethez juthat, bár sokszor jólesik az a félóra pihenés, amíg a kicsik garázst építenek a tűzoltóautónak. Ennél sokkal fontosabb, hogy a felügyelet nélküli játék rengeteg fejlődési lehetőséget rejt a gyermekorvosok szerint.

A University College London kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy a szabadon játszó gyerekeknél olyan hasznos képességek fejlődnek ki, mint az elemzőkészség, a kreatív gondolkodás, valamint sokkal empatikusabbak is lesznek, és az érzelmeiket is jobban képesek kontrollálni. Mások szerint pedig azok a gyerekek, akik felügyelet nélkül játszanak, sokkal egészségesebb és boldogabb felnőttekké válnak.

Különös, de sok felnőtt a játékot csak haszontalanságnak tartja, és egyre kevesebb időt hagy rá a gyerekeknek. Pedig ha azt vesszük, hogy a kicsik a játékon keresztül ismerik meg, fedezik fel a világot, illetve tesznek szert a kommunikáció képességére, akkor ebből az is következik, hogy minél többet játszanak, annál többet tanulnak.

 

A felügyelet nélküli játék nem egyenlő azzal, hogy egyedül hagyjuk a gyereket

Fontos tisztázni, hogy a felügyelet nélküli játék nem jelenti azt, hogy nem figyelünk a gyerekekre, hiszen tudniuk kell, hogy biztonságban vannak. A lényeg az, hogy olyasmit csináljanak, amit ők találtak ki, amihez nekik kedvük van, és ne mi irányítsunk.

Ehhez persze az is kell, hogy ne írassuk be a gyerekeket kismillió különórára, mert azzal elvesszük tőlük azt a játékidőt, amire szükségük van. Mert, ha nem játszhatnak szabadon, akkor a fejlődés lehetőségétől fosztjuk meg őket, aminek később komolyabb következményei is lehetnek.

Az ÉVA magazin Családom rovatában számos érdekes cikket találsz hasonló témákkal kapcsolatban.

értékelés