-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Házi praktikák és nép gyógymódok a fokhagyma erejével
A történelem nagyjai mind magasztalták a fokhagyma erényeit, néha talán túlságosan is. Hippokratész, Galenus, idősebb Plinius és Dioszkoridész egy adott pillanatban mind elismerték a fokhagyma gyógyhatását sok betegség kezelésében, mint például a paraziták okozta fertőzések, a légzési gondok, a rossz emésztés és az energiahiány. A fokhagymát először i.e. 510-ben, a kínai gyógyászatban említik. A modern korban Louis Pasteur erősítette meg a jótékony és baktériumölő hatását, 1858-ban.
Természetes formájában a fokhagyma "csípős" növény. Aktív hatóanyaga az allicin (ennek köszönheti erős aromáját). Az allicin antibakteriális vegyület, amely a fokhagymában található más összetevőkkel együttesen erősíti a szervezetet és segíti a betegségek leküzdését.
A fokhagyma gyógyhatása a főzés, a sütés és a pirítás során elvesződik. Illata már önmagában is gyógyító hatású. Bár étrend-kiegészítő formájában már leginkább szagtalan fokhagymát értékesítenek, a kutatások szerint nyers formában való fogyasztása a leghatásosabb.
1. Immunerősítő
A fokhagyma rendszeres fogyasztásával megvédjük magunkat a máj és szívproblémáktól, ezen kívül annyira erősíti az immunrendszerünket, hogy az képes lesz megbirkózni a súlyosabb lefolyású betegségekkel is. A fokhagyma jótékony összetevői segítenek a szervezetnek megküzdeni az immunrendszeri problémákkal, az allergiával, a megfázással, a baktériumos fertőzésekkel, valamint külső és belső parazitákkal.
2. Antioxidáns
A rák elleni küzdelemben tanúsított hatását a mai napig kutatják, az eddigi eredmények alapján segít lassítani a sejtosztódást.
3. Baktériumölő
Erős baktériumölőként szembeszáll minden fertőzéssel, legyen az belső vagy külső. A cikkekben levő vegyi anyagok segítenek a szervezetben található koleszterin- és zsír szintjének csökkentésében, védve ezáltal a szívet és az idegrendszert.
4. Késlelteti az érelmeszesedést
Szintén jótékony hatásának bizonyítéka, hogy az olasz és spanyol vidékeken alacsony az érelmeszesedés aránya, mivel ezekben az országokban a fokhagyma része a mindennapi étrendnek. Tudományos kutatások bizonyították, hogy a fokhagyma csökkenti a véralvadást.
5. Emésztésserkentő
Elősegítik az emésztést és az egészséges bélflórát, valamint gombaölő hatásuk is van. Ha fokhagymát dörzsölünk egy vágásra, égési sérülésre vagy más fertőzésre, az biztosítja a gyors gyógyulást.
6. Külsőleg fertőtlenítő hatású
Az ótvar kezelésében is hatékony, ha friss fokhagymát dörzsölünk a kérdéses helyre - ez csökkenteni a viszketést, a hámlást és az égető érzést.
7. Belsőleg megköti a nehézfémeket
A fokhagyma ezen kívül megakadályozza a nehézfémek lerakódását szervezetünkbe. Jó ötlet fokhagymát vinni magunkkal utazáskor, mert jól jöhet ha magasabb higanytartalmú halat fogyasztunk vagy erős légszennyezésnek vagyunk kitéve.
8. Hatékony megfázás ellen
A fokhagyma az egyik leghatásosabb és legnépszerűbb gyógyszer a megfázásra. Egy friss gerezd elrágcsálása lassan kitisztítja a nyálkahártyát, és enyhíti a kellemetlen érzést. Segít megtisztítani az eldugult orrot, és felszabadítja a légutakat.
Sokan esküsznek rá, hogy napi egy gerezd nyers fokhagyma elfogyasztása szinte minden betegség megelőzésében segít. Erős illata azonban egyesek számára elrettentő erővel bír, míg mások a mindenre kiterjedő hatását kérdőjelezik meg.
Vigyázzunk a fokhagymával is!
Tény, hogy egy egészséges ember esetében rendszeres fogyasztása sok betegségtől megóvhat - végül is, nem hiába nevezik a fokhagymát igazi csodaszernek! Ennek ellenére bizonyos esetekben nem árt odafigyelni bizonyos szempontokra.
Érzékeny gyomrúak óvatosan!
Egyes esetekben gyomorpanaszokat, emésztési zavart, émelygést vagy hasi fájdalmakat okozhat. Izgató hatással lehet az agyra és az összpontosító képességre - ezt figyelembe véve nem mindenki számára ajánlott a fogyasztása. Bizonyos esetekben növeli a testhőmérsékletet és tovább ront az álmatlanságban szenvedők helyzetén. Természetes vérnyomáscsökkentő és vérhígító hatása miatt célszerű szakorvos véleményét is kikérni nagy mennyiségű és rendszeres fogyasztása esetén!
Recept: Fokhagymakrémleves