Társasjátékokkal a mentális egészségért

Felgyorsult világunkban egyre több időt töltünk a különféle képernyők előtt. Akár munkáról, tanulásról vagy szórakozásról van szó, életünk szerves részévé váltak a technikai eszközök. Éppen ezért egyre nagyobb szerephez jutnak az olyan eszközök, amelyek a digitális tértől való elvonulást teszik lehetővé.

 

A társasjáték mint a digitális detox egyik eszköze

 

Egy ilyen, elvonulást elősegítő dolog a társasjáték is, melyre egyre fokozódó igény mutatkozik még a digitális világ kedvelői és nagymértékű használói között.

 

Olyannyira igaz ez, hogy a 2024 márciusában Győrben megrendezett PlayIT-en helyet kapott a SAS és KOS, a tárSASjátéKOS is változatos társasjátékaival. Több játékot ki is lehetett próbálni amellett, hogy kedvezményes árú társasjátékokat is be lehetett ott szerezni, és volt, aki órákig ott ragadt az asztaloknál játszani.

 

A mentális egészség megőrzése

 

Fontos kihangsúlyozni, hogy mentális egészségünk szempontjából rendkívül fontos, hogy megfelelő arányt tartsunk a digitális térben és a való világban eltöltött időben. Erre egy remek eszköz a társasjáték, ami amellett, hogy szórakoztat és pihentet, képes elmélyíteni a személyes emberi kapcsolatokat, fejleszt bennünk egy sor készséget, mint például a kritikus gondolkodást és az elemző készséget, de ugyanígy segíthet áthidalni a generációk közti szakadékot is.

 

A hangsúly azonban jelen esetben is, mint mindenben, az egyensúlyon van. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül napjaink igényeit: a digitális világ ismerete is elengedhetetlen számunkra. Rengeteg mindent a virtuális térben végzünk el. Ez persze egyre fokozódó sebességet is jelent, egyre gyorsabban telnek napjaink, teljesen felpörög a világunk. Ezt ellensúlyozhatja az, ha néha egy kicsit hagyjuk kiszakadni magunkat ebből a gyorsulásból, és leülünk társasozni egy jót a családdal és a barátokkal. Egészen újfajta élmények fognak így várni ránk!

 

A digitális és analóg világnak tehát arra kell törekednie, hogy egyensúlyba hozza, kiegészítse egymást.

 

Békés “együttélés”

 

Ma már létezni sem nagyon tudnánk digitalizáció nélkül. Vitathatatlanul számos előnnyel rendelkezik. Egy kattintással elérhetővé vált az információk egész sora, de az adattárolás is egészen más léptékűvé vált ennek köszönhetően. Ez előnyt is jelenthet a környezettudatosságban is, ugyanakkor hátránya is akad, ha az elektronikai eszközök nyomán keletkező hulladék kezelésének kérdéseire gondolunk.

 

Az idősebb generáció azonban talán egy kicsit nehezebben birkózik meg vele, vagy csak egyszerűen nem a virtuális tér nyújtotta pörgésre vágyik. A fiatalok rendkívül jól használják a technikai eszközöket, nekik pedig talán az analóg társasjátékok lehetnek némiképp ijesztőek a lassabb tempójukkal. A társasok itt hidat jelenthetnek az eltérő generációk közt, melyek a játék örömén keresztül könnyebben tudnak kapcsolódni.

 

A társasjátékok remek eszközt jelenthetnek arra, hogy megtaláljuk azt az egyensúlyt, amellyel kipihenhetjük a digitalizáció rohanása okozta stresszt, és amellyel hasznos lesz számunkra a virtuális és az analóg térben eltöltött idő egyaránt.

 

értékelés