-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Vállalati jogtanácsos
2024. 11. 21
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A kiégés manapság olyannyira természetes dologgá vált sokak szemében, hogy a többség csak legyint rá – mondván nem kell belőle problémát csinálni, az élet velejárója, szorítsuk össze a fogunkat, és csináljuk tovább.
Holott ez nagyon rossz hozzáállás. Az intő jeleket ugyanis komolyan kell venni, mert kezeletlenül nagyon súlyossá fajulhat, és akár terápiára is szükség lehet – a Swan Lake Központban a kiégéssel is foglalkoznak.
Aki azonban nem kap segítséget, az akár annyira elkeseredetté válhat, hogy az öngyilkosságot is megkísérli. Ez viszont nem egyik napról a másikra történik, hisz a kiégésnek is vannak fokozatai. Nézzük meg, mit érdemes tudni ezekről.
Alvásproblémákkal kezdődik
Tapasztaltuk már azt, hogy éjszakánként nem tudunk rendesen pihenni, mert folyton jár az agyunk? Felriadunk arra, hogy valamit elfelejtettünk elintézni, fél éjszaka a másnapi feladatainkon gondolkodunk, vagy az elmúlt nap történésein töprengünk.
A túlpörgetett agyunk ilyenkor megpróbálja feldolgozni a rengeteg információt, emiatt pedig nem tud megpihenni, regenerálódni. Lehet, hogy már maga az elalvás is nehezen megy, lehet, hogy bár könnyen álomba szenderülünk, 1-2 óra elteltével hirtelen felébredünk, és onnantól kezdve alig tudunk visszaaludni.
Mindennek az a következménye, hogy reggel fáradtan, nyúzottan kelünk, emiatt már eleve rossz hangulatban indul a napunk. Ha ez rendszeresen előfordul, az mindenképp figyelmeztető jel, ami a kiégés első fázisára utal.
A konfliktusokkal folytatódik
Az állandó fáradtság és túlterheltség miatt elkezdünk másképp viselkedni. Már nem tudjuk kellő lazasággal és humorral kezelni a dolgokat, sokszor jelentéktelen apróságokon is felkapjuk a vizet.
Egyre türelmetlenebbé és ingerültebbé válunk, emiatt pedig gyakran kerülünk konfliktusba a kollégákkal, barátokkal és családtagokkal is. Lehet, hogy a munkatársaink korábban szerettek velünk dolgozni, mert jó csapatjátékosnak tartottak, de ez mostanra megváltozott.
Már látványosan kerülik a társaságunkat, nem hívnak a közös ebédekre, kávézásokra, minél kevesebbet akarnak kommunikálni velünk. Ezek a jelek a kiégés második fázisára utalnak.
Majd jönnek a testi tünetek is
Ha nem történik érdemi változás, lassan átlépünk a harmadik fázisba, amikor már konkrét testi panaszok is megjelennek. Emésztési zavarok, reflux, magas vérnyomás, gyakori fejfájás, derékfájás, szorító érzés a mellkasban, heves szívdobogás, szédülés… A tünetek igen változatosak.
Emellett szorongás és pánikbetegség is kialakulhat, melyek még tovább rontanak a helyzeten. Ezen a ponton már egyértelműen szakember bevonására van szükség, hisz az irányítás kezd kicsúszni a kezünkből.
Végül a teljes reménytelenség
A kiégés legsúlyosabb formájában egyre többet gondolunk arra, hogy az életnek nincs értelme, a halál legalább megszabadítana a gondoktól. Egy ponton át is lehet billeni az életösztönön, és innen már nincs messze az öngyilkossági kísérlet. A kiégés azonban gyógyítható, kérjünk mielőbb segítséget!