Mindannyian tudjuk, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás nagyon fontos, aminek az alapját az jelenti, hogy napi szinten megfelelő mennyiségű fehérjével, szénhidráttal és jó minőségű zsírokkal látjuk el a szervezetünket, hogy semmiben ne szenvedjen hiányt. Vegetáriánus, esetleg vegán életmódot folytatva azonban a megfelelő proteinbevitel gyakran fejtörést okozhat - sőt, ha a melegebb nyári hónapokban egyszerűen csak húsevőként sem kívánjuk az állati eredetű fehérjeforrásokat, már az is komoly kihívások elé állíthat bennünket. Persze csak akkor, ha nem vagyunk otthon a témában, milyen növények segíthetnek kielégíteni a szervezetünk fehérjeigényét! Megmutatjuk, melyek azok a növényi eredetű élelmiszerek, amelyeket érdemes beiktatni az étrendünkbe, hogy a testünk garantáltan megkapja a kellő mennyiségű proteint.

 

Fehérjedús növényi ételek

1. Hüvelyesek

Szereted a lencsét, a zöldborsót, esetleg a babféléket? Ez remek hír, ugyanis a hüvelyesek mind-mind nagyon gazdagok fehérjében! Érdemes lehet kísérletezgetni és mindig kipróbálni valami újdonságot, hiszen a lehetőségek száma szinte végtelen: a vöröslencse és a csicseriborsó már itthon is népszerű, de kóstoltad már például a fava babot, esetleg az edamame babot? Ezekkel a tápanyagokban és proteinben gazdag növényi eredetű élelmiszerekkel új színt vihetsz a táplálkozásodba és megannyi új recepttel gazdagíthatod a kelléktárad.

2. Diófélék és magvak

Valószínűleg az sem okoz meglepetést a számodra, hogy a diófélék és a magvak nagyon jó fehérjeforrást jelenthetnek a tested számára. A változatosság ebben az esetben is gyönyörködtet: mostanában a pisztácia nagyon népszerű, de a tökmag, a kendermag vagy éppen a napraforgómag is remek választás lehet! A chia magból készült pudingot talán már meg is untad, annyira kézenfekvő opció egy finom reggelire, de készítettél már például kesudióból sajtot vagy pesto-t? Szintén egy remek trükk a fehérjebeviteled növelése érdekében, ha megszórod az ázsiai ihletésű fogásokat egy kis szezámmaggal.

3. Brokkoli és karfiol

A brokkoli számos egészségügyi előnye közé tartozik a proteintartalma is, ami a zöldségek között jelentősnek számít - nem véletlenül hívják gyakran superfood-nak, azaz szuperélelmiszernek! Hasonlóan értékes táplálék a karfiol is a szervezetünk számára, így ezeket mindenképp érdemes beiktatnod az étrendedbe, hiszen nagyon sokféleképpen elkészíthetőek és kalóriaszegények, így akkor is nagyon jó opciót jelenthetnek a számodra, ha erre a tényezőre figyelned kell.

5_1_magas_feherjetartalmu_noveny_-_myprotein_-_edenkert.hu.

4. Szójabab (tofu)

A tofut biztosan te is kipróbáltad már a hús helyettesítőjeként - de vajon készítettél már belőle desszertet? Ez a hihetetlenül sokszínű alapanyag nagyon változatosan felhasználható, így a klasszikus receptek mellett érdemes kipróbálnod például palacsintába vagy sajttortába csempészve: pillanatok alatt egészséges és fehérjében gazdag édességgel rukkolhatsz elő, a nyári közös reggelik vagy sütögetések megkoronázásaként.

5. Vadrizs

A vadrizs, vagy indián rizs igazán különleges köret lehet, ami jóval több fehérjét tartalmaz a fehér rizsnél és füstös ízével új életet lehel a már kissé unalmas rizses fogásokba is. Akár keverve is tálalhatod basmati, jázmin, esetleg barna testvéreivel, ha óvatosabb vagy az első próbálkozások során!

+1 Növényi fehérjepor és mogyoróvaj

Gondoltál már rá, mennyire praktikus, ha van otthon egy olyan fehérjeporod, amiből bármikor magaddal vihetsz egy adaggal, elkísér a nyári vakációra, és bármilyen vészhelyzetben megoldást nyújt, ha szükséged van egy kis extra proteinre, esetleg valami alacsony kalóriatartalmú, de finom édességre vágysz? Vagy eddig tartózkodtál ettől az opciótól, mert rossz élményeid voltak az ilyen termékekkel? Ma már a növényi alapú fehérje fogyasztása sem kell, hogy büntetés legyen: a modern növényi proteinporok olyan ízélményt garantálnak, amivel biztosan helyet követelnek maguknak a polcodon, legyen a kedvenced akár a szójából, a borsóból vagy éppen kendermagból készült verzió. A legjobb, ha kipróbálod mindet!

Ha pedig már belekóstoltunk a táplálékkiegészítők témájába, nem mehetünk el a mogyoróvaj mellett - hiszen a diófélék és magvak ilyen formában is szuperül beépíthetőek bármilyen étrendbe! A mogyoróvaj ráadásul kis mennyiségben is képes izgalmassá tenni egy-egy édes fogást, de ha eddig nem próbáltad sós ízekkel párosítani, nem tudod, mit hagytál ki - készíts egy mennyei mogyoróvajas salátaöntetet, esetleg bolondítsd meg a tojásos fogásokat egy kis mogyoróvajjal. Garantáljuk, hogy imádni fogod!

 

értékelés