5
Hogyan készítsünk kandiscukrot?
A kandiscukor egy olyan egyszerű édesség, melynek elkészítése akár tudományos kísérletnek is megfelel. A folyamat akár egy hétig is eltarthat, de nagyon jó móka nézni, hogy hogyan nőnek a cukorkristályok. Nézzük hát, hogy hogyan készül!

Hogyan készül a kandiscukor?

 

Nagyon fontos megjegyezni, hogy a cukorszirup mennyisége attól függ, hogy mekkora befőttes üveget használunk. Ha több kandiscukrot akarunk készíteni, használjunk több üveget és több pálcikát, szükség szerint kétszerezzük vagy akár háromszorozzuk meg a cukorszirup mennyiséget.

 

A kandiscukor elkészítése


Hozzávalók:

  • 2 csésze víz
  • 4 csésze cukor
  • 1/2-1 teáskanál íz kivonat vagy olaj (tetszőlegesen)
  • ételszínezék (tetszőlegesen)
  • befőttes üveg
  • pálcika, nyárs vagy cérna

 

1. Készítsük elő a szükséges tárgyakat: vegyünk egy befőttes üveget, és mossuk meg alaposan forró vízben. Vágjunk le egy darab vastag pamutfonalat néhány centivel hosszabbra, mint az üveg magassága és csavarjuk rá egy ceruzára. Helyezzük a ceruzát az üveg szájára, és addig tekerjük, amíg a fonal 2.5 cm-re lesz az üveg aljától.

Csíptessünk egy gémkapcsot a fonal tetejére, hogy tartsa, amikor elkezd formálódni, és ellenőrizzük, hogy biztosan egyenesen lógjon az üvegbe. Ehelyett, használhatunk fanyársat is a kandiscukor tartópálcikájaként, a fémkapocs helyett pedig ruhacsipeszt használhatunk.

 

2. Nedvesítsük be a fonalat vagy a fanyársat és forgassuk meg a szemes cukorban. Ebbe az alaprétegbe fognak majd „kapaszkodni" a cukorkristályok, amikor elkezdenek formálódni. Amíg a cukorszirupot készítjük tegyük félre a fonalat vagy a nyársat.

 

3. Tegyünk vizet egy közepes méretű edénybe, és helyezzük a tűzhelyre. Kezdjük el hozzáadni a cukrot, egyszerre csak egy csészével, minden alkalommal kavargassuk meg. Megfigyelhetik, hogy minden egyes adagolás után a cukor egyre nehezebben olvad el. Folyamatos kavargatás mellett, addig főzzük a szirupot, amíg belekerül és fel is olvad az összes cukor. Ezután vegyük le az edényt a tűzről.

 

4. Ha ételszínezéket vagy íz kivonatot akarunk használni, akkor azt most adjuk a sziruphoz. Ha kivonatot használunk, adjunk hozzá egy teáskanállal, de ha ízesítő olajat, akkor csak fél teáskanállal. Vigyázzunk, nehogy a lábashoz közel álljunk, mivel a gőzzel kiáradó illat nagyon erős lehet. Tegyünk hozzá 2-3 csepp ételszínezéket is, és kavarjuk el, hogy a szirup még színesebb legyen.

 

5. Hagyjuk a szirupot kb. 10 percig hűlni, aztán öntsük bele az előkészített üvegbe. Engedjük bele a cukrosfonalat vagy nyársat úgy, hogy az 2,5 cm-re legyen az aljától.

 

6. Az üveget óvatosan helyezzük hűvös helyre, távol az erős fényhatástól ahol zavartalanul pihenhet. takarjuk le a tetejét fóliával vagy papírtörlővel.

 

 

7. A kristályok már 2-4 óra múlva elkezdenek formálódni. Ha 24 óra múlva nem látszik semmi változás a nyárson vagy a fonalon, akkor próbáljuk meg újra felforralni a cukorszirupot, és olvasszunk fel benne még egy csésze cukrot. Aztán öntsük vissza a befőttes üvegbe, és tegyük bele újra a fonalat vagy a nyársat.

 

8. Addig hagyjuk nőni a kandiscukrot, amíg eléri a kívánt méretet. De túl nagyra se hagyjuk, mivel akkor ráragadhat az üveg szélére. Amint elérte a kívánt méretet, vegyük ki, és hagyjuk néhány percig száradni, aztán már ehetjük is, vagy egy fóliába tekerve akár későbbre is eltehetjük.

értékelés