-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Kőműves
-
sofőr
-
Szállodai recepciós állás
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Értékesítő
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Eladó | Szolnok
2024. 12. 02
-
IT data engineer
2024. 12. 02
-
Minőségellenőrzési munkatárs
2024. 12. 03
-
Könyvelő gyakornok
2024. 12. 03
-
Játékbolti kisegítő
2024. 12. 03
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az étkezésünk sok szempontból meghatározza az általános közérzetünket. Elég a legegyszerűbb oldalát nézni: ha éhesek vagyunk, akkor sokkal rosszabb a kedvünk is. Azonban sokkal mélyebb okok miatt (is) fontos, hogy mit eszünk napi szinten, főként, hogy ma már ezernyi diéta kering a köztudatban. Már az a ritka, ha egy társaságban vagy egy családban mindenki eszik minden típusú ételt. Viszont bármilyen táplálkozási elvet is követünk az az egy biztos, hogy zöldségeket fogyasztanunk kell. Ellenkező esetben nagyon lecsökken a vitaminbevitel és a táplálkozásunk is egyhangúvá válhat.
Miért nem maradhat el a zöldségevés?
Azon túl, hogy a zöldségektől a legunalmasabb étel is színessé válik, tucatnyi vitamin található bennük, amelyekre szüksége van a szervezetünknek. A legtöbb rostot és vitamint a zöld levelesek tartalmazzák, de a paprika és a paradicsom vitamintartalma sem elhanyagolható. Illetve minimális kalóriát tartalmaznak, ezért bármilyen diétába beilleszthetőek, akár vegán vitaminnal kiegészítve. Kivételt képez a burgonya, a kukorica és a répa. Ezeknek igen magas a keményítőtartalma, ezért sokkal inkább a gabonafélékkel hozhatók párhuzamba. A változatos étkezés az egészséges életmód alapja.
Milyen zöldségeket kellene gyakrabban ennünk?
Brokkoli
A brokkoli C-vitamin-szintje meglepően magas, ami amellett, hogy segít az immunerősítésben, a kortizon-szintünket is alacsonyan tartja, ami stresszes helyzetben igen jól jöhet. Emellett a benne található szulforafán serkenti a tesztoszteron-termelést, így fokozza a zsírégetést. Kiváló köret húsok mellé, de krémlevesnek is szuper.
Kovászos uborka
A kovászos uborkának rendkívül alacsony a kalóriatartalma, így akár négy-öt nagyobb darabot is megehetünk minden bűntudat nélkül, hiszen így is csak körülbelül 100 kalóriát vittünk be. Savassága pedig akár 40%-kal is növelheti az elfogyasztott szénhidrátok elégetésének sebességét. Nemcsak finom, de igazán hasznos is.
Spenót
Nem véletlen, hogy gyerekként legalább heti egyszer elénk rakták, hiszen tele van A- és C-vitaminnal, rendkívül gazdag antioxidánsokban és folsavban. Egy bögre spenót ugyanannyi proteint tartalmaz, mint egy közepes főtt tojás, viszont fele annyi kalóriát sem. Mindemellett magas a kalciumtartalma is, így hús-, vagy tejmentes diétába is ajánlott, akár a megfelelő vegán vitamin kiegészítőjeként is.
Paradicsom
Egyes kutatások szerint a benne található likopin csökkenti a daganatos megbetegedések rizikóját. A paradicsom rostban és káliumban is gazdag, a szárított verziójából egy bögre pedig nemcsak feldobja az ételt, de körülbelül hat gramm proteint juttathatunk vele a szervezetünkbe. Emellett pedig igen hasznos A-, és K-vitamin-tartalma miatt is.
Paprika
Azzal mindenki tisztában van, hogy a csípős paprika felpörgeti az anyagcserét, így igen sok kalóriát égethetünk el vele. Viszont azt kevesebben tudják, hogy ez a kevésbé csípős típusoknál is érvényesül. Mindez a dihidrokapsziát- és C-vitamin-tartalmának köszönhető. C-vitamin-tartalmával pedig az immungyengeség okozta megbetegedések ellen is védekezhetünk.
Borsó
Egy bögre borsó fedezi a napi C-vitamin-szükségletet, illetve nyolcszor annyi proteint tartalmaz, mint ugyanennyi spenót. Nem mellesleg nagyon finom, és könnyen beépíthető a mindennapokba, akár levesként vagy köretként is.
Főzzük vagy inkább nyersen fogyasszuk a zöldségeket?
A gyümölcsökben és a zöldségekben található B-, és C-vitamin vízben oldódnak, így, ha vízben főzzük meg őket, akkor búcsút inthetünk ezeknek az értékes összetevőknek. Azonban ez nem jelenti azt, hogy mindent nyersen kellene fogyasztanunk, hiszen például a brokkoli kimondottan kellemetlen lehet hőkezelés nélkül. Főzés helyett válasszuk inkább a párolást, minek során jóval kevesebb víz éri a zöldséget, és a lehető legrövidebb idő alatt készítsük el. Minél tovább pároljuk, annál nagyobb eséllyel veszíti el vitamintartalmát. Mindezek mellett pedig ne sózzuk a zöldséget, elegendő, ha zöld fűszereket használunk a készítése során.