-
karbantartó
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Projektvezető
2024. 11. 24
-
Áruösszekészítő - raktáros
2024. 11. 24
-
Nyugdíjas takarító
2024. 11. 24
-
Ingatlanközvetítő
2024. 11. 24
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A specialty kávé nem most debütált a feketéért rajongók körében, ettől függetlenül mégis mostanság figyelhető meg az érdeklődés jelentős fokozódása. 2000-ben bukkant fel először az igény valami több, valami jobb előállítására a kávézás terén. Adottak voltak a tradicionálisnak mondható eljárások, technikák, receptek, ám ezek legfeljebb dobbantókként szolgáltak a továbblépéshez. Az újdonság varázsát megcélzó irányzat jobb minőségű kávébabra, speciálisabb pörkölésre, prémium kategóriás gépekre és szaktudásukban a maximumot képviselő baristákra támaszkodott. Ez a felállás a mai napig változatlan, viszont ami ebben a két évtizedben mégis átalakult, hogy immár nem csupán Amerika és Ausztrália számítanak „nagyhatalmaknak” ezen a területen, hanem Magyarország is.
Hogy jön ide a barista világbajnokság?
Úgy, hogy bármilyen meglepő, de ezt a megmérettetést is a speciális, új irány hívta életre. Az első verseny több mint húsz éve állította kihívások elé a jelentkezőket. Napjainkra pedig nagyon komoly, szakmai hitelességgel rendelkező bajnoksággá nőtte ki magát, ahol tényleg nem elegendő a másutt megszokottnak, átlagosnak mondható tudás. Ez azért is jó hír, mert így a szakemberek több szempontból is motiváltak arra, hogy keressék-kutassák, végül megismerjék, elsajátítsák az új utakat, amik ki tudja milyen ízélményekhez vezetnek.
Kis hazánkba a nemzetközi porondra lépés után 12-13 évvel jelent meg az első specialty kávé és specialty kávézó, ami külföldi alapanyaggal kápráztatta el a betérő vendégeket. Nyilván ez így ebben a formában kezdetnek tökéletes. Viszont ma már más az elvárás, és más a kínálat. A Madal Cafe asztalainál kizárólag saját pörkölésű fekete gőzölög a csészékben, amiknek az elkészítéséért, ezzel együtt a magas minőségért szakképzett baristák felelnek. Na ez az a szint, aminél lejjebb manapság egyáltalán nem érdemes adni! Hogy miért? Azért, mert így megízlelhető mindaz az előny, amit ez az újító irányzat takar. Érdekes persze, hogy még mindig használatos az „újító” jelző, ennyi év után, de tény, hogy a specialty irány még mindig sokak számára ismeretlen és felfedezésre vár. Szerencsére ez nem ütközhet akadályba, hiszen kávézóink országszerte tárt kapukkal és ízletes kortyolni valókkal várják a kíváncsi érdeklődőket vagy éppen az elhivatott rajongókat.
Miben más a pörkölés?
A legnagyobb különbség az eljárásban, hogy a világosabb pörkölés lehetővé teszi, hogy a kávégyümölcsben lévő ízjegyek előtérbe kerüljenek. A specialty kávé webshop kínálatában kiemelkedően ízgazdag variációk a Beyond Within, a Beanlight, a Supreme a Delight, a Bird of Light, a True Beans, a teljesség igénye nélkül természetesen.
Az elkészítés során hangsúlyos, hogy milyen minőségű a felhasznált víz. Kizárólag szűrt, megfelelő ásványi anyag tartalmú jöhet számításba, nem mindegy, hogy mi jellemzi a puffer kapacitását és a magnézium koncentrációját. A kávégép jellemvonásai is prioritást élveznek természetesen, tehát a minél több ponton paraméterezhető, testre szabható rendszer olyan alapvető kritérium, ami nem szenvedhet hiányt.
Végül, de nem utolsó sorban ahhoz, hogy ezek a „szálak” összeérjenek nélkülözhetetlen az a szakma csúcsát képviselő barista, akinek a tudása ugyanannyira naprakész és felülmúlhatatlan, mint az ügyessége. Ugyanis a kávé megalkotása során ezernyi adat kerül a figyelem célkeresztjébe, a kávé súlyától kezdve, a víz hőfokán át, az extraktáció idején keresztül, zárva mondjuk a kávégép nyomásával, vízhozamával. A koncentrált, hozzáértő jelenlétnek hála a megszülető kávéital nem ok nélkül büszkélkedhet a speciality jelzővel.