-
Asszisztens
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Advent – nincs mulatság
Az adventi időszak kezdetén a székely otthonokban is meggyújtják az első gyertyát az adventi koszorún. Ez hagyományosan még most is fenyőágból készül és nem az aktuális divatirányzatoknak megfelelő színekben pompázik, hanem eredeti szimbolikájához hűen 3 lila és 1 rózsaszínű gyertyát tűznek rá. Adventben lélekben mindenki az ünnepre készül, így hagyományosan ezen idő alatt nem rendeznek a falvakban zenés mulatságot sem. Ebben az időszakban történik a disznóvágás is, amely nagyban hozzájárul, hogy sok finomság kerülhessen az ünnepi asztalokra – tudtuk meg a Carpaticum családi vállalkozás üzemeltetőitől.
Szenteste – hurkával és kolbásszal
A Szenteste napján a férfiak az erdőről meghozzák a karácsonyfának szánt fenyőt, amelyet a család közösen díszít. Székelyföldön Szenteste az angyal érkezését szűk családban várják, ezután pedig közösen elmennek az éjféli misére. A szentmisét követően a házaknál asztalt terítenek és kolbászt, véres hurkát fogyasztanak a családok. Ezt a vacsorát Mária-radinájának nevezik. Karácsony napján a falvak apraja-nagyja elmegy a templomba. Az ezt követő ebéd hagyományosan húsleves, böff saláta, töltött káposzta, diós és mákos tekercs – mondta el Székely Eszter a Carpaticum képviseletében. Délután általában a szülői háznál egybegyűlik a tágabb család.
Szilveszter – kezdődhet a mulatozás
A Szilveszter kötetlenebb program szerint zajlik, bár Székelyföldön egészen január 2-ig tart az ünnepi időszak, hiszen ezen a napon a házszenteléssel válik teljessé az ünnepkör. A gyerekek különös izgalommal várják ilyenkor a papot, hiszen addig nem szabad cukorkát venni a fáról, míg az nincs megszentelve. A házszentelés után minden család kikíséri a papot égő gyertyával a szomszéd kapujáig, ott megvárják amíg kijönnek a háziak és köszönnek egymásnak: „Adjon Isten víg farsangi napokat”, ami azt jelenti, hogy vége a böjtnek, kezdődhet a mulatozás.
Így készítse el a híres Böff salátát, amelynek neve a francia salade de boeuf-ből ered, és tulajdonképpen a franciasaláta gazdagabb változata:
Hozzávalók:
A házi majonézhez: 1 teáskanál mustár, 1 nyers tojássárgája, 1 főtt tojássárgája, 3-4 deci olaj
A salátához: 10 db. sárgarépa, 2 db. gyökér, 2 db. karalábé, 1 db. zeller, 8 db. közepes krumpli, 1 üveg savanyú uborka, 1 üveg zöldborsó, majonéz, só, főtt hús, szintén a levesből
Elkészítés:
• Majonéz: A mustárt és a tojássárgáját jól összekeverjük, majd az olajat apránként hozzáadva sűrűre keverjük.
• Saláta: A zöldségeket, húst és a savanyú uborkát apróra vágjuk, hozzáadjuk a zöldborsót, sózzuk és belekeverjük a majonézt.
Tanácsok:
A böff saláta csakis a húslevesben főtt zöldségekből készül. Tálalás előtt 1-2 órára tegyük hűtőbe, hogy az ízek összeérjenek. Tetejét kedvünk és tehetségünk szerint díszítsük.
Forrás:
Carpaticum