-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Kasszás diákmunka Szigetváron (WHC022602)
2024. 11. 21
-
Gyorséttermi Diákmunka A Burger King-Ben. - Győr
2024. 11. 21
-
Diákmunka: Ajándékcsomagolás a IX. kerületben - Br. 2500-3250 Ft / óra
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A tiszta beszédhang a mindennapi kommunikáció során alapvető követelmény és nem csak bizonyos szakmát űző emberek számára. Teljesen természetes, hogy egy színész, egy pedagógus, politikus, TV bemondó vagy ügyvéd szinte el sem tudja végezni a munkáját, ha gondja akad a torkával, de a hétköznapi szituációkban is nehézséget okoz az, ha valaki csak halkan vagy rekedten tudja elmondani azt, amit szeretne.
Az énekesek hangszere a torok, így ha ezzel problémája lép fel, akkor a megélhetése is veszélybe kerül. Fontos tehát a rekedtség és a torok egyéb problémáinak megszüntetése, melynek szakembere a fül-orr-gégész szakorvos.
Mit nevezünk rekedtségnek?
A hang megváltozása mindenképpen figyelmeztető jel kell, hogy legyen, hívja fel a figyelmet a problémára a Ju-Med Egészségcentrum fül-orr-gégészetének szakorvosa. Ha a hang tisztasága, minősége vagy ereje megváltozik, ezt nevezi a szakirodalom rekedtségnek. Amennyiben a hangszalag által képzett hang mellé zörejek társulnak, akkor hangképzési zavarról, más néven diszfóniáról beszélünk.
A rekedtség kialakulása
A legtöbb esetben a rekedtséget valamilyen szervi elváltozás okozza. Ez lehet a hangszalag vagy a gége megbetegedése, valamilyen sérülése, gyulladása, de sajnos kialakulhat jó- vagy rosszindulatú daganat is.
Nagyon gyakran azonban a páciensnek csupán hangképzési zavara van, ez funkcionális eltérést jelent. Ez akkor szokott jelentkezni, ha a beteg túlerőlteti a hangszalagjait, mivel hiába lenne szükség a hangszalagok pihentetésére, ezt a munkája miatt nem tudja megtenni. Ha ilyenkor nem kíméli, hanem tovább erőlteti, vagy a hangképzési technikája nem megfelelő, akkor a hangszalagok nem záródnak szabályosan, és erőltetett hangképzés alakulhat ki.
Mikor érdemes felkeresni a szakorvost?
Egy megfázás vagy torokgyulladás a legtöbb esetben átmeneti rekedtséggel, torokfájással jár. Mindezt természetesnek tekintjük, azonban a célzott terápiák során mindenképpen a gyógyulás útjára kell lépnie a páciensnek, és a rekedtségnek el kell múlnia. Azonban ha a rekedtség nem múlik, vagy egyenesen romlik és a beteg állapota 3 hét alatt sem javul, akkor mindenképpen fel kell keresni a szakorvost.
Mit állapíthat meg az orvos?
A fül-orr-gégész szakorvos alapos kivizsgálást végez annak érdekében, hogy megállapítsa a rekedtség okát. Az alapos kivizsgálás azért nagyon fontos, mert a probléma hátterében akár komoly, életveszélyes betegség is állhat, amit mindenképpen minél hamarabb diagnosztizálni szükséges. Ha a rekedtséget daganat okozza, akkor a kezelést a leghamarabb el kell kezdeni, hiszen ezzel akár a beteg élete is megmenthető. Késői felismerés esetén már valószínűleg csonkoló műtétre is sor kerül, ami akár a beszédhang elvesztésével is járhat.
Amennyiben dohányzik, vagy rendszeresen fogyaszt alkoholt, akkor mindenképpen járjon rendszeresen szűrővizsgálatokra abban az esetben is, ha nincs semmilyen panasza. Az időben kiszűrt elváltozás esetében igen nagy esély van arra, hogy a páciens visszamaradó tünetek nélkül meggyógyulhat.