-
Szállodai recepciós állás
-
Asszisztens
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Kőműves
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Csomagoló - Webshop Munkatárs
2024. 12. 04
-
Projekt mérnök német nyelvtudással
2024. 12. 11
-
Információbiztonsági gyakornok
2024. 12. 11
-
Pénztáros
2024. 12. 11
-
Vendor & License Management gyakornok
2024. 12. 11
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Hogy mi a kapcsolat a kognitív hanyatlás és az egészséges életmód között? Egy tanulmány pontosan ezt a kérdéskört vizsgálta a középkorú és az idős felnőttek körében Európa 14 országában. Hogy mire jutottak? Az alábbiakból kiderül.
A kognitív hanyatlás okait kutatták
A tanulmány a középkorú és idősebb felnőtt emberek egészséges életmódjának és kognitív hanyatlásának összefüggéseit elemezte. A kutatás alkalmával 32 033, 50-104 év közötti, kognitívan egészséges felnőtt adatait elemezték annak érdekében, hogy megértsék, milyen szerepe van az életmódbeli tényezőknek (például a dohányzásnak, az alkoholfogyasztásnak, a fizikai aktivitásnak és a társas kapcsolatoknak) a memória és a beszédkészség változásaiban.
A LifestylePro Academy életmódorvos szakmai továbbképzése is ismereteket ad az életmód megfelelő kialakításáról és az egészség megőrzéséról a képzésen résztvevő hallgatóknak.
A fentebb említett elemzés célja az volt, hogy kiderítsék, milyen életmódbeli szokások azok, amelyek lassíthatják a kognitív hanyatlást, és milyen intézkedések lehetnek hatékonyak a demencia kockázatának mérséklésében.
16 életmódszokásra fókuszáltak
A vizsgálat 16 különböző életmódszokásra és azok hatására koncentrált, arra, hogy azok a kognitív hanyatlás kialakulásában mennyire játszanak szerepet. A tanulmány az életmódszokásokat önbevallás alapján mérte fel, bizonyos feltételek mellett. A tanulmány eredményei rávilágítottak arra, hogy a kognitív hanyatlás a különböző életmódbeli tényezőket figyelve eltérő mértékben következett be, de ezek közül leginkább kiemelkedő volt a dohányzás jelentősége.
A kutatás – figyelembe véve a memória és a verbális készség csökkenését az egyes életmódbeli szokásoknál – kimutatta, hogy a nemdohányzó résztvevőknél a kognitív hanyatlás jellemzően lassabb volt.
Hogyan hatnak az egyes életmódbeli tényezők?
-
Dohányzás: jelentősen hozzájárult a kognitív hanyatlás felgyorsulásához, ami sajnos indikátora lehet az időskori demencia és más neurodegeneratív betegségek kialakulási kockázatának.
-
Alkoholfogyasztás: ennek is volt hatása a kognitív hanyatlásra, de kevésbé, mint a dohányzásnak.
-
Fizikai aktivitás: feltételezhető, hogy védelmet nyújt a kognitív hanyatlással szemben, ahogy a környezeti tényezők is.
-
Társas kapcsolatok: bizonyos életmód mellett lassabb memóriacsökkenést eredményeztek, de csak kiegészítő szerepük ven, és csak más egészséges szokásokkal kombinálva segíthet.
Következtetések
Az eredmények arra utalnak, hogy az a legkedvezőbb kombináció ha valaki nemdohányzó, mérsékelt mennyiségben fogyaszt alkoholt, fizikailag aktív, és rendszeresen él társasági életet, de persze a környezeti tényezőket sem szabad figyelmen kívül hagyni.
Viszont, aki dohányzik, nem mértékkel fogyaszt alkoholt, alacsony a fizikai aktivitása és kevés társas kapcsolatot él, az a leggyorsabb kognitív hanyatlással számolhat. A tanulmány eredményei szerint a kognitív hanyatlás nagysága és gyorsasága főként a dohányzási szokásoktól függ. Ezt figyelembe véve érdemes lemondani róla.