-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Értékesítő
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Senior Business Analyst - Budapest, XIII. kerület
2024. 11. 23
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ferde szemmel nézik az olaszokat, argentinokat és portugálokat
A Sheffield-i Egyetem pszichológia tanszéke által készített nemzetközi kutatás szerint a sportrajongók 75 százaléka számít arra, hogy a 2010-es dél-afrikai futball-világbajnokságon egyes nemzeti válogatottak tagjai nem megengedett trükkökkel próbálkoznak majd. A válaszadók leginkább az olasz futballistáktól számítanak csalásra, rajtuk kívül a Diego Maradona vezette argentin, illetve a portugál válogatott tagjait tartják trükközésre jobban hajlamosnak. Ezzel szemben a szurkolók a dán, svájci, amerikai és angol csapatokat tartják a legtisztességesebbnek.A focirajongók különösen utálják, ha a futballisták színészkednek vagy büntetőrúgást csalnak ki a saját javukra. A válaszadók 80 százaléka tartja bosszantónak, ha a játékos sérülést tettet, 75 százaléka, ha a sportoló feldobja magát a 16-oson belül, 74 százaléka, ha a focista a kezét használja gólszerzéshez, és 72 százalék nem bírja, ha túlreagálják az ütközés során szerzett sérülést.A kutatók szerint ugyanakkor az, hogy ki mit tekint csalásnak a játékosok részéről nemzetenként változó. Az olasz és spanyol szurkolók például kevésbé tartják elitélendőnek a 16-oson belül elkövetett trükközéseket.
Történelmi rivalizálás a csapatok között?
A kutatás során arra is rákérdeztek, a résztvevő nemzetek szurkolói mely másik csapat legyőzését várják legjobban hazájuktól. A kutatók szerint a válaszokban a regionális rivalizálások és korábbi konfliktusok átörökítése volt kimutatható, ráadásul sok szurkoló éppen a szomszédos ország vagy történelmi rivális válogatottjának tagjaitól számít visszaélésekre. Ez utóbbi megállapítás alól az angol és ausztrál megkérdezettek képeztek részben kivételt. Míg ugyanis az angolok 60 százaléka a német válogatottat szeretné a hazai csapat által legyőzetve látni, csak 1 százalékuk vélte úgy, hogy a németek erősen hajlanak a trükközésre. Az ausztrál sportrajongó az angolok felett aratott győzelemre számítanak, de az angol játékosok sportszerűségét nem kérdőjelezik meg.
Személyes attitűd vagy a helyzet kihasználása?
A fenti kutatás egy nagyobb volumenű felmérésnek a részét képezi. A kutatók előzetesen meghatároztak 17 olyan technikát, köztük sérülések tettetését, időhúzást és a játékvezetők megtévesztését, amelyek alkalmazására számítanak. A vb minden mérkőzése során rögzíteni fogják a játékosok által elkövetett trükköket, hogy megvizsgálják, ezek inkább a sportoló személyes attitűdjéből, a csapat mentalitásából vagy az aktuális szituációk kihasználásból adódnak-e. A kapott eredményeket a szurkolók észrevételeivel is összevetik, hogy kiderüljön, valóban az a csapat csal-e a legtöbbet, amelyről a sportrajongók is ezt feltételezik.
ELTE Társadalomtudományi Kar Hírlevél