-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A hiperpigmentáció (vagyis bizonyos bőrterületek fokozott sötétedése) gyakori esztétikai probléma, melynek kiváltó tényezői között előkelő helyen szerepel a napsugárzásnak való fokozott kitettség. Sajnos azonban az UV-sugarak ellen való védekezés nem biztos, hogy teljesen megoldja a helyzetet, ugyanis a bőr elszíneződését egyéb tényezők is indukálhatják.
Cikkünkben a hiperpigmentációról és annak kiváltó tényezőiről értekezünk, a megoldáshoz viszont a Vár Medical Szépségklinika speciális kezeléseit javasoljuk.
Így alakul ki a hiperpigmentált bőrfelület
A testünk természetes festékanyagát melaninnak nevezzük – ez felel a hajunk, a szemünk és bőrünk színéért. Ezt az anyagot a bőr bazális rétegében elhelyezkedő speciális sejtek, a melanociták termelik. Ezek nyúlványokon (szakszóval élve dendriteken) keresztül szállítják a festéket a keratinocitákba, vagyis a bőrünk fő sejtjeibe.
Ez a folyamat természetes körülmények között is lejátszódik, ám bizonyos tényezők hatására a melanociták fokozott aktivitással kezdhetnek működni: ekkor változó méretű és alakú területeken a normáltól sötétebbre színeződik a bőrünk.
A melanociták túlzott működését számos dolog okozhatja
Bár valóban gyakori az UV-sugárzás miatti elszíneződés, a környezeti tényezők mellett számos belső oka is lehet ennek az állapotnak. Az alábbiakban felsoroljuk a leggyakoribbakat.
-
Hormonális változás: a fogamzásgátlók vagy egyéb hormongyógyszerek szedése, a terhesség és a hormonháztartást érintő betegségek egyaránt okozhatnak bőrelszíneződést.
-
Természetes öregedés: az idő előrehaladtával külső behatás nélkül is megjelenhetnek sötétebb foltok.
-
Gyulladásos folyamatok, sérülések: a gyulladással járó bőrproblémák (akné, ekcéma) gyakran hagynak maguk után elszíneződött területeket, de a sérülések helyén is ugyanez lehet a helyzet.
-
Genetikai tényezők: sajnos bizonyos emberek génkészlete fokozott hajlamot generál a hiperpigmentációra.
-
Vitaminhiány: a folsav és B12-vitamin hiánya hozzájárulhat a barnás foltok létrejöttéhez.
Mint látható, ez az esztétikai probléma megannyi okból kialakulhat, közel sem biztos, hogy a napsugárzást kell felelőssé tennünk érte.
Sokat tehetünk a hiperpigmentáció elkerüléséért és kezeléséért
Az elszíneződések elkerülése érdekében az első és legfontosabb teendő, hogy hatékony fényvédelemben részesítsük a bőrünket minden nap, ugyanis az UV-sugarak nemcsak kiválthatják, hanem súlyosbíthatják is az elszíneződést. Emellett lényeges a mindennapos kíméletes bőrápolás is, a folyamatba akár halványító krémeket is beiktathatunk.
Ha ettől is profibb módszert keresünk, akkor érdemes orvosesztétikai kezelésekben gondolkozni. Hatékony megoldást jelenthet többek között a kémiai hámlasztás, a lézeres kezelés és az orvosi mikrotűs eljárás. Szükség esetén a hormonrendszerünk egészsége kapcsán is konzultálhatunk egy szakemberrel.
A hiperpigmentáció ártalmatlan, de kellemetlen probléma – szerencse, hogy nem kell beletörődnünk ebbe az állapotba.