-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az édes íz mindig is az ember kedvencei közé tartozott.
Régen mézzel édesítettek, ami egészséges, hiszen rengeteg vitamin és értékes tápanyag található benne.
A mezőgazdaság fejlődésével megjelentek a cukor alapanyagául szolgáló növények, ezekből készül a répa-, burgonya- és nádcukor. A cukorban az energián kívül szinte semmi nincs. Üres táplálék, vagyis nincs benne vitamin, rost, csak kalória.
A cukorfogyasztás rohamosan növekedett, ezzel együtt feltűnt a cukorbetegség, rohamosan nőtt a rossz fogak száma, hogy az elhízásról már ne is beszéljünk. Ez utóbbiak természetesen korábban is előfordultak, de nem ilyen nagymértékben.
A mai cukorfogyasztás átlagosan 40-60 kg/fő évente.
A cukorfogyasztásban az Egyesült Államok vezet. A cukor ma már bizonyítottan függőséghez vezet.
Az élelmiszeripar hamar felismerte, hogy igény van egy energiaszegény, de a cukor édességét helyettesítő édesítőszerre. Az első édesítőszer a szacharin volt, egy német tudós állította elő 1879-ben. Azóta sokféle édesítőszer van a piacon. A legismertebbek az aszpartám, a ciklamát és a K-aceszulfám.
Sok édesítőszerrel kapcsolatban merültek fel kételyek, volt, amit betiltottak. Volt, ami újra forgalomba kerülhetett. Nehéz eldönteni, hogy az élelmiszer lobbi, akár cukor, akár édesítőszer fronton, vagy a táplálkozástudomány áll a háttérben. (lásd: Sztívia (Stevia))
Szívesen olvasol az egészséges életmódról? Érdekelnek a természetes megoldások? Akkor gyere a feminára, hiszen sok érdekes témát találhatsz fogyókúrától a lakberendezésig. |
A CSAPDA
Első csapda: Amikor a nyelv édes ízt érzékel kalóriát vár. Beindul a szénhidrát lebontására irányuló folyamat, az inzulintermelés. A mesterséges édes íz nem tartalmaz kalóriát, nincs mit lebontani. A szervezet hoppon marad. Azonban szeretné felhasználni a megtermelt inzulint, így jelzést küldd az agyba kalória utánpótlásért. Észre sem veszed, és máris valami nassolnivaló után nézel, hogy a testnek legyen mit lebontania. A mesterséges édesítőszerek miatt tehát több kalóriát viszel be a tervezettnél.
A második csapda: Állatkísérletek, jobban mondva a mezőgazdaság bebizonyította, hogy néhány mesterséges édesítőszernek étvágynövelő hatása van, talán a fentiekkel összefüggésben. Sertéseket kifejezetten szacharinozott táppal ösztökélnek hízásra. Így sokkal nehezebb végigcsinálni egy fogyókúrát.
TERMÉSZETESEN ÉDES
Látható, hogy nem biztos, hogy a light termék a biztos fogyás záloga. Lehet, hogy a méz vagy a barnacukor kalóriadús, azonban nem ösztökél további evésre, kielégíti a szervezet édességvágyát. Egy kiskanál mézzel valószínűleg jobban jársz, ha cukorhiányod van, mintha megennél egy energiamentes csokiszeletet.