
Van egy olyan mosószer, amely a fán terem. India területén már évszázadok óta ismerik és használják a mosódiófa termésének héját.
A mosószerek, mosóporok használata több ponton okoz környezetszennyezést
Szintetikus alapanyagokból készülnek, energiaintenzív technológiára van szükség az előállításukhoz, melynek melléktermékei maguk is szennyezik a környezetet. Használat után a víz természetes körforgásával a természetbe visszajutó vegyi anyagok lebomlása hosszú időt vesz igénybe, mely alatt növényekbe szívódik fel, állatok szervezetébe jut be, vagyis élő szervezetek működésére hat. És nem pozitív módon.
A környezetkímélő mosószerek előállítása során ügyelnek arra, hogy természetes anyagokat használjanak, melyek a használat után lebomlanak. Vannak olyan cégek, akik a csomagolás előállításánál is környezettudatos elveket érvényesítenek.
![]() |
Kelet-ázsiai szappanfa (Sapindus mucorossi) |
És van egy olyan mosószer, amely a fán terem...
India területén már évszázadok óta ismerik és használják a mosódió fa termésének héját. A szappanfafélék családjába tartozó Sapindus mucorossi terméshéjának szaponintartalma 14%. Ez az anyag vízben kioldódva habzani kezd, szappanként hat és alkalmas a ruhák tisztítására, mosására.
![]() |
![]() |
A szappanfa termése a mosódió
A szaponin magas fokú zsíroldó hatásának köszönhetően eltávolítja a szennyeződést a ruhákból, anélkül, hogy a textíliákban kárt tenne vagy hogy a színek kifakulnának. A mosódióhéj foszfát- és tenzidmentes. Vagyis nem tartalmaz környezetszennyező és allergizáló, bőrirritációt okozó anyagokat.
A mosódió több szempont miatt is környezetbarát:
- Előállítása környezetkímélő. Tápanyagokban gazdag talaj, napfény és víz szükséges a bőséges terméshez. A fa növekedése közben szén-dioxidot köt meg és oxigént termel.
- Használata során csak természetes anyagok kerülnek a környezetbe.
- Használat után természetes úton lebomlik, komposztálható.
- Még egy érv szól a használata mellett: olcsóbb, mint a vegyszeres mosás.