-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Senior Business Analyst - Budapest, XIII. kerület
2024. 11. 23
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Edzzük a szervezetünket, hogy elsőségünk ne a megbetegedettek, hanem ki bírja tovább egészségesen versenyben legyen!
Unalomig ismert a bűvszó: vitamin
Napi egy alma távol tartja az orvost. (Ez nem feltétlenül igaz akkor, ha épp orvos van a családban...) Együnk tehát almát! Nálunk valahogy akkor fogyott jobban az alma, ha feldaraboltuk, így beszereztünk egy jópofa almaszeletelőt, ami 6 gerezdre vágja, miközben a magházat különválasztja a gyümölcshústól. Együnk továbbá narancsot, banánt, mandarint, mert finom, és van benne vitamin is.
A savanyú káposztában tekintélyes mennyiségű C-vitamin van, ami persze főzéskor elbomlik, de a nyers káposztából finom salátát lehet készíteni, és a leve is iható vízzel higítva akár. Salátának vágjuk apróra, keverjünk hozzá vékonyra szeletelt almát, narancsot, kevés olajjal, borssal fűszerezve, kicsit érlelve finom. De ugyanilyen jó például sárgarépával, főtt burgonyával, keménytojással és hagymakarikákkal összekeverve, mustáros joghurttal vagy kefírrel.
A frissen kicsírázott magok is nagy dózisú vitamint tartalmaznak, érdemes akár szendvicsre, akár salátába, vagy főtt ételhez fogyasztani őket. Házilag sem nagy kunszt a csíráztatás, de szerencsére egyre több helyen lehet kis dobozban is kapni friss csíranövényeket. A búzacsírának leginkább fűíze van, a lucernának szintén, a hagymának nem meglepő módon hagymaíze és szép fekete magja (szintén ehető), a retek- és zsázsacsírának kellemesen csípős, a retekre emlékeztető aromája.
Ha otthon csíráztatunk, csak kifejezetten erre való magokat vegyünk, és kis mennyiségekkel kísérletezzünk. Ha belejöttünk és megkedveltük, akkor érdemes kifejezetten a csíráztatáshoz való csinos tálat venni, de akár a joghurtospohár is megfelel. Az aljára felmelegített drótdarabbal vagy szöggel fúrjunk lyukat, hogy a felesleges víz el tudjon folyni belőle, töltsük meg friss virágfölddel, öntözzük meg alaposan, szórjuk rá a magokat, és vékony réteg földet rászórva takarjuk be őket. A pohár tetejére húzhatunk még egy átlátszó fóliazacskót is, hogy párásabb legyen a környezet, és állítsuk meleg, világos helyre.
Tipp: Búzacsíra-kert: csíráztass az íróasztalodon!
Rendszeresen öntözzük, de óvatosan, hogy a föld ne mosódjon le a magokról - legjobb permetezővel, vagy a kezünkről finoman csepegtetve a vizet. Két-három nap múlva megjelennek az első csírák - fehéres kis izék a földben, ha szerencsénk van. Újabb néhány nap múltán már az első kis levelek is előbújnak, ekkor már lehet is fogyasztani - egyszerűen ollóval levágunk annyit, amennyire épp szükségünk van. Taktikus megoldás, ha néhány napos eltéréssel újabb adagokat csíráztatunk, hogy legyen utánpótlás.
Kényelmes megoldás, ha néhány napos eltéréssel újabb adagokat vásárolunk a boltban, hogy legyen utánpótlás.
Az edzettséghez szükséges a mozgás is
Hetente néhány alkalommal egy esti séta, némi ugrándozással sokat tesz az ellenállóképességünkért, ez tényleg nem megerőltető - gyerekekkel se -, és séta közben jókat lehet beszélgetni-bolondozni.
A hideg-meleg váltott fürdő serkenti a vérkeringést, azaz majd" megfagyunk, aztán melegünk lesz, viszont ahogy az ereink is kitágulnak-összehúzódnak, tréningeznek is, így csökken az esélyünk a lehűlésre, ezzel párhuzamosan pedig csökken a vírusok esélye is a legyőzésünkre.
Tipp: Melyik a legjobb módszer torokfájásra? Durva ötletek
Természetesen hasznosak a multivitamin tabletták és italok is, utóbbiakat otthon is készíthetjük.
Átalános derültséget okoz a céklalé említése - először mindenki azt gondolja, viccelünk. Nyers, hámozott cékla centrifugálásával nyerjük a csodás színű levet, ennek szemrevételezésekor tapasztaljuk a következő derültségi fázist. Néhányan kedzik gyanítani, hogy mégsem viccelünk... A céklalé önmagában történő élvezete nem feltétlenül megy első nekifutásra. Keverjük almalével, kevés citromlével és mézzel, így már sokkal kevésbé szokatlan. Bizarrnak hangzó, de kitűnő kombináció a cékla sárgarépalével. Ezt keverhetjük ásványvízzel, joghurttal, kevés sóval, borssal fűszerezve.
A sárgarépa finomra reszelve, almával - opcionálisan kevés céklával -, mazsolával, reszelt citromhéjjal és mézzel kitűnő téli csemege! Durvára vágott diót is szórhatunk rá, vagy pirított mandulát, napraforgómagot. Sós változata borssal, citromlével, kevés salátaolajjal és natúr joghurttal készül, ebbe is tehetünk viszont mazsolát, úgy pikánsabb.
Ne hagyjuk ki a finom gyógyteákat sem, este egy nagy bögre illatos teát szorongatni-szagolgatni élmény!
Influenza járványfigyelő: OEK Influenza figyelőszolgálat