
Az itthoni közeg időnként unalmassá válhat, így természetes, hogy olykor szükségünk van rá, hogy másfajta környezetben töltsük az időnket. Ekkor persze felmerülhet a kérdés: hova tegyük a kutyát, amíg mi elutazunk?
Érthető, hogyha nem szeretnéd otthon hagyni (ezt nem is javasolnánk), ám nem csak a kutyaszitter vagy kutyapanzió jelenthet megoldást, ugyanis megfelelő útlevéllel akár magaddal is viheted kedvenced a nyaralások során. A Csui kutyaeledel webáruház szakemberei most elárulják, miért van szükség erre a különleges okmányra, és persze azt is elmondják, hogyan szerezheted be, ha négylábú barátoddal akarsz útra kelni.
Mindig szükséges a kutyaútlevél?
Belföldi utazásokhoz természetesen nem kell beszerezni semmilyen különleges okmányt, viszont külföldi utak során mindenképpen szükség lesz rá, még akkor is, ha mi magunk egy sima személyigazolvánnyal átkelhetünk a határon. Ennek oka, hogy az útlevéllel tudjuk igazolni a legfontosabb tényezőt, vagyis azt, hogy mi vagyunk az állat jogos tulajdonosai, gondviselői.
Ugyan sok sztorit hallani, amiben arról értekeznek, hogy senki sem kérte ezt a papírt a határon, nagyon gyakran igenis fel kell mutatnunk. Ha nem tudjuk ezt megtenni, megtagadhatják a határon való áthaladásunkat, így nem érdemes kockáztatni.
Ezeket tartalmazza négylábú társunk útlevele
Az útlevél egyik legfontosabb részét a kapott oltások képezik. Mivel ez az egyik legfontosabb adat, a külleme is nagyon hasonlít a klasszikus oltási könyvhöz.
Persze itt nem áll meg az adatok sokasága, ugyanis az okmány tartalmazza a kedvencünk chipszámát, illetve feltüntetik az állat különleges külső azonosító jegyeit (például fekete színű jobb első mancs), továbbá a gazda adatai és elérhetőségei is helyet kapnak benne.
Nem bonyolult a kiállítás folyamata
Ha a kutyusunk rendelkezik a megfelelő oltásokkal, chippel és további egészségügyi kritériumokkal, nem lesz nehéz dolog útlevelet készíttetni neki. Ezt a papírt az állatorvos állíthatja ki, díja általában 6-7 ezer forint körül mozog. Amennyiben vigyázunk rá, akkor csak egyszer kell megigényelni, nem kell évente újat csináltatni belőle.
Külföldi út előtt érdemes utánajárni, hogy van-e valamilyen speciális kritérium az országba való belépés előtt (pl. utazás előtti 14 napban kötelező féreghajtás). Szükség esetén egyeztessünk róla az orvossal.
A közös utazás remek móka lehet
A legtöbb kutya szereti a változatosságot, és igénye is van rá, hogy időnként új ingerek érjék. Ezt tökéletesen megadhatjuk neki azzal, ha magunkkal visszük a nyaralások során – neki is felejthetetlen élmény lesz, nem csak nekünk. További pozitívum, hogy így egy percig sem kell nélkülöznie a legtöbbre tartott, leginkább szeretett személyt az életében, vagyis a gazdáját.
Bár az útlevél kiállítása igényel némi utánajárást, semmiképp sem olyan bonyolult procedúra, hogy ne érje meg foglalkozni vele a közös élmények érdekében.