Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Számos kihívás érhet minket az életben, ami a környezeti hatásoknak köszönhető és a látásunkkal is kapcsolatba hozható. A gyermekkori kancsalság viszont nem ezek közé tartozik, hiszen szerepe lehet ebben a refrakciós problémáknak, az izomegyensúly-zavaroknak, az idegrendszeri problémáknak, a koraszülésnek és a genetikai hajlamnak is.
Az Optimum Szemészet csapata gyermekszemészettel is várja a kicsiket, akiknek ugyanúgy szükségük van szakszerű segítségre, mint nekünk. Azért is, mert ez az állapot nem olyan veszélytelen, mint ahogy gondolnánk.
Többek között erről is szó lesz, de érinteni fogjuk a megoldási lehetőségeket is. Érdemes velünk maradni végig, mert a csemeték látása nem múlhat azon, hogy kevesebb ismeretünk van a témáról, mint kellene.
Mit kell tudni a gyermekkori kancsalságról?
Jellemzően gyermekkorban jelentkezik a kancsalság, aminek okán nem tud mindkét szem ugyanarra a pontra nézni. Az úgynevezett “kétszemes látás” így nem is tud kialakulni.
Két fő formája ismert, amik közül az egyik a bénulásos kancsalság. Ebben az esetben a szemizmok mozgásáért felelős agyidegek károsodásáról van szó, ami kialakulhat ideggyógyászati vagy belgyógyászati kihívás miatt is.
A másik változat a kísérő kancsalság, amit jellemzően valamilyen dioptriahiba okozhat. Nagyon gyakori állapot, hogy veleszületett problémáról van szó, ami féléves kor előtt tüneteket mutathat, de gyakori az is, hogy csak 1,5-4 éves kor között jelentkezik, aminek a hátterében valamilyen betegség állhat.
Ártalmatlan esztétikai hiba, vagy veszélyes szembetegség?
Sokan gondoljuk úgy, hogy ez mulandó állapot és helyreáll magától, de ez sajnos nem igaz. Komolyan kell venni, mert megfelelő kezelés hiányában a kancsal szemen tompalátás alakulhat ki.
A gyakorlatban ez azt eredményezheti, hogy nem alakul ki a térlátás, amihez a már említett “mindkét szem egy pontra nézése” szükséges. Fontos az is, hogy ennek nyomán számos panasz nehezítheti meg az iskolás éveket, mert előfordulhat fejfájás, szemfájdalom és koncentrációs nehézség is.
Mindezeken túlmenően pedig a tompalátás miatt a jogosítvány megszerzése is kizárt, ahogy bizonyos munkakörök betöltésének lehetősége is. Így viszont valóban indokolt, hogy foglalkozzunk a témával, mert ez csak gyermekkorban korrigálható és az egész életére negatív hatással lehet.
Mit tehetünk ellene?
A legelső dolgunk az, hogy a tünetek észlelésekor a lehető leghamarabb szakorvoshoz forduljunk, amit megtehetünk az Optimum Szemészetnél is. Leggyakrabban a jól látó szem letakarásával a kancsal oldalt kényszeríteni lehet a használatra, de sajnos előfordulhat az is, hogy műtéti beavatkozásra van szükség.
A legfontosabb tudnivaló pedig, hogy ezt kizárólag gyermekkorban lehet eredményesen alkalmazni, mert felnőttek esetében csupán esztétikai megoldást jelenthet. Nem tudjuk eleget emlegetni a preventív gondolkodásmód jelentőségét, ezért újra felhívjuk a figyelmet arra, hogy minden évben érdemes részt venni szemészeti szűrővizsgálaton mind gyermekkorban, mind felnőttként.