-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Senior Business Analyst - Budapest, XIII. kerület
2024. 11. 23
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Sajnálatos módon elkerülhetetlen lehet a csípőprotézis beültetése, ha már olyan mértékű a csípőízület kopása, ami megnehezíti a mindennapi életet. Nehézséget okoz a cipő, zokni felvétele, a fájdalom állandósul, már a járás és a láb általános terhelése is problémás. Miután a műtét lezajlott, szeretnénk minél hamarabb visszatérni az aktív életmódunkhoz, de milyen mozgásformák segítenek ebben, és mik azok, amiket mindenképpen kerülni érdemes?
Hogyan zajlik a műtét utáni rehabilitáció?
A csípőprotézis-műtét másnapján már fel lehet ülni az ágyban, fel is lehet állni, és rá lehet terhelni a műtött testrészre. A gyógytorna is azonnal kezdetét veszi, viszont vannak olyan mozdulatok, amiket legalább három hónapig kerülni kell:
● Tilos a csípőt derékszögnél jobban behajlítani
● Nem szabad a térd magasságánál alacsonyabb székre, ágyra, kanapéra ülni. Emelt WC-ülőke, magasított ágy és szék használata javasolt, nehogy túlhajoljon a csípő
● Nem szabad keresztbe tenni a lábakat
● Kerülni kell a túl mélyre hajolást is, például nem szabad a földről felvenni tárgyakat
● Kerülni kell a hirtelen mozdulatokat. Leüléskor a műtött láb maradjon nyújtva, a kezünkre támaszkodjunk, a másik végtagra és a keresztcsontunkra terheljünk
● Alváskor nem szabad a műtött oldalra feküdni, napközben se maradjunk túl sokáig ugyanabban a pozícióban, időnként mozgassuk át magunkat!
Milyen sportokat érdemes elkerülni csípőprotézissel?
Habár a műtét utáni rehabilitáció, és az azt követő élet aktív részét képezi a mozgás, mégis vannak olyan sporttevékenységek, amiket csípőprotézissel érdemes elkerülni.
Labdajátékok
A futball, kézilabda, kosárlabda, röplabda és az ezekhez hasonló labdajátékok mind kockázatosak csípőprotézissel, hiszen a gyors fordulások, ugrások terhelik a csípőt. Emellett előfordulhatnak ütközések, esések, amik fokozzák a sérülés kockázatát.
Lovaglás
Lovaglás során nem elsősorban maga a mozgásforma a kockázatos, hanem az, hogy leeshetünk a lóról, ami csípőprotézissel még komolyabb sérülésekkel járhat.
Küzdősportok
Ez talán magától értetődő lenne, de léteznek olyan távol-keleti harcművészeti ágak, ahol nem az ütésváltásos küzdelmeké a főszerep, hanem a formagyakorlatoké, mozgástechnikáké, ami nyilván nem tilos. Viszont főleg a különböző rúgásokat előnyben részesítő küzdősportok gyakorlása kockázatos, ha csípőprotézissel rendelkezünk.
Futás
Az intenzív hosszútávfutás semmiképpen nem javasolt, viszont a csípőprotézis típusától és egyéni állapotunktól függően rövid távú kocogás beleférhet – erről a kezelőorvossal érdemes egyeztetni.
Extrém sportok
Habár ez egy elég tág fogalom, és rengeteg mozgásforma idesorolható, értelemszerűen azokat kell kerülni, amiknél lehetséges ütéseknek van kitéve a szervezetünk. Így habár a vitorlázás is extrémnek számíthat, az vélhetően nem okoz majd problémát, de egy repülőgépből ne ugorjunk ki ejtőernyővel, és télen a snowboard-pályákat is inkább kerüljük el.
Mik azok a mozgásformák, amik szabadon végezhetőek?
A mozgás nemcsak engedélyezett, de kifejezetten ajánlott is csípőprotézis beültetése után. Érdemes azonban kifejezetten olyan mozgásformákat választani, amik növelik az aktív mozgástartományainkat, erősítik, és nyújtják az izomzatot.
Ilyen például a manuálterápia, ami segít a gerinc, a medence és a végtagok statikájának helyreállításában. A streching, és mobilitás tréningek, amik hozzájárulnak az izomzat nyújtásához és az ízületek egészséges mozgástartományban történő mozgásához A különböző jógatípusok is ugyanezt segíthetik elő. A víz alatti torna a víz felhajtóerejét és ellenállását használva erősíti az izomzatot. A különböző funkcionális és erőfejlesztő edzésformák is remekül alkalmazhatóak, hiszen az az elsődleges céljuk, hogy a testünk minél jobban működjön a saját, természetes, mindennapi életben is használható módján.
Nem szabad azt gondolni, hogy a csípőprotézis beültetése után megáll majd az élet, és az összes sporttól el kell búcsúzni. Csupán arra figyeljünk oda, hogy olyan mozgásformát válasszunk, ami számunkra nem jár kockázattal, és csak a pozitív hatásait élvezhetjük.