Mik lehetnek a nyaki gerincsérv okai?

A gerincünk legmozgékonyabb része kétségkívül a nyaki szakasz, amely ezzel együtt egy rendkívül érzékeny és sérülékeny területnek számít. A megterhelés következményeként könnyedén kialakulhat a nyaki gerincsérv, amelynek több oka is lehet. A fokozott igénybevétel ugyanis fájdalommal jár, ami végső esetben még nyaki porckorongsérvet is okozhat. Ebben a cikkben összegyűjtöttük, hogy milyen okai lehetnek ennek a sérülésnek. Lássuk tehát, hogyan előzhetjük meg, esetleg kezelhetjük a fájdalmas területet.

A gerincsérv okai és kialakulása

A nyaki gerincsérv több okból is jelentkezhet. Az egyik ilyen a mozgásszegény életmód, hiszen akik nem sportolnak hetente több alkalommal és nem tartják karban a testüket, azok nagyobb eséllyel találkozhatnak ezzel a sérüléssel. Mivel a gerincet nem mozgatják át rendesen, nem tartják karban a stabilizáló izmokat, így tulajdonképpen melegágyat adnak a betegség kialakulásának.

A másik ok lehet a rendszeresen történő, képernyő előtt végzett munka is. A napi több órán keresztül, lehajtott fejjel és görnyedt testtel nem sokat segítünk a testünk egészségének megóvása érdekében. Ezek mind rossz hatással vannak a porckorongra, ami pedig az izomegyensúly felbomlásához és a nyaki porckorongok nem megfelelő terheléséhez vezethetnek.

disease-g55144d21e_1280

A nyaki gerincsérvnek tehát több oka is lehet. A háttérben azonban ott állnak a genetikai tényezők is, hiszen ezek határozzák meg, hogy mekkora ellenállással bírnak el az egyes izmok. A terhelést tehát nem mindenki bírja ugyanolyan mértében, amit azonban nagyon kevesen vesznek figyelembe.

Hogyan alakul ki a betegség?

A nyaki porckorongsérv által okozott fájdalom általában nagyon hirtelen jelentkezik, a gond nem 1-2 nap alatt alakul ki. Először a lapocka, majd pedig a hát fájdalma jelentkezik, ilyenkor sokszor ébredhetünk nyakfájdalommal, többször érezhető, mintha becsípődne a nyaki rész. A visszatérő panaszok túlterhelésre utalnak, aminek következménye lehet a sérvesedés. A kialakulás az alsó nyaki csigolyák, illetve a köztük elhelyezkedő porckorongok között történhet meg.

A nyaki gerincsérv kezelése

Talán senkinek sem kell mondani, hogy a legeredményesebb módszere, amivel kezelni lehet egy nyaki gerincsérvet, az a gyógytorna. Ezzel ugyanis természetes módon, mozgással szüntethető meg a kiváltó ok. A gyógytornászok általában speciális, McKenzie tornát alkalmaznak, amelynek lényege, hogy először egy mechanikai diagnózist állítana fel, amiből felállítható a terápia. Legfőbb célja, hogy visszatornázzák az elmozdult porckorongot, ezáltal pedig a nyomás alatt lévő idegek végre fel tudnak lélegezni.

Természetesen léteznek egyéb lehetőségek is, hiszen ott van az idegmobilizációs feladatsor, illetve a maniálterápia egyaránt. A gyakorlatok segítenek, hogy a nyomás alá került idegek visszaálljanak és ismét rendes funkciójuk szerint működjenek. A manuálterápia, amelyet amúgy kézzel végeznek, hatékonyan oldja fel a csigolyák között keletkező blokkokat.

A kezelés hosszúsága

Ne feledjük azonban, hogy hiába szűntek meg, esetleg enyhültek a tünetek, a gyógytornát nem szabad abbahagyni. A teljes gyógyulás érdekében ugyanis folyamatosan szükség van a feladatok elvégzésére. A gerincstabilizáló izmokat meg kell erősíteni, amit a funkcionális tornával érhetünk el. Ennek az lesz az eredménye, hogy a csigolyák visszakerülnek a helyes pozícióba, így még a terhelés hatására sem lesznek diszfunkciók.

Milyen hatása van a kezelésnek?

Egy hatékonyan végzett gyógytornának köszönhetően végre kialakul egy helyes testtartás, illetve hosszú ideig őrizhetjük meg a panaszmentességet. Ehhez azonban egy tapasztalt szakemberre van szükség, aki igény szerint állít össze izomerősítő gyakorlatokat. Az orvos nemcsak a kezelésben, hanem természetesen a megelőzésben is segítségünkre lehet. Egy jól összeállított feladatsornak köszönhetően megtarthatjuk az erőnlétünket, így kisebb eséllyel alakulnak ki nagyobb sérülések.

Az igazán hatásos gyógytorna estén már pár alkalmat követően is érezhető a fájdalom enyhülése, de akár meg is szűnhetnek azok a bizonyos panaszok. Amennyiben időben fordulunk orvoshoz, megelőzhetünk akár egy komolyabb műtétet is, amely után hosszú hónapokig tartana a felépülés.

értékelés