-
Fogtechnikus
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Autófényező
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
Éttermi Munkatárs | Szigetszentmiklós
2025. 01. 21
-
Retail Vertical Trainee
2025. 01. 22
-
Recepciós
2025. 01. 22
-
Spanish Speaking Confirmation Analyst Intern
2025. 01. 22
-
Logisztikai adminisztrátor
2025. 01. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Amikor a gondos fogápolási rutin kerül szóba, a legtöbben a napi kétszeri fogmosásra és a fogselyem használatára gondolnak, de valójában így még nem tekinthető teljesnek a szájápolás.
Sokan hajlamosak elodázni a rendszeres fogorvosi kontrollt és a bizonyos időközönként beiktatott fogkőleszedést, pedig ez utóbbival csökkenthetjük az ínygyulladás és a fogágybetegség kockázatát. Nem beszélve arról, hogy a környezetünk számára is jó példával járhatunk el.
Ki ne szeretné megtartani a fogait?
Ha azt mondanánk, hogy az Andersen Fogászaton végzett fogkő-eltávolítás segít abban, hogy a fogainkat minél tovább megőrizhessük, akkor ez nagyobb motivációt jelentene?
Máig nem tartják olyan sokan fontosnak, pedig az el nem távolított fogkövek rengeteg problémát okozhatnak, és nem csak esztétikailag zavaró. A baktériumoknak kedvező, ami máris elindít egy ördögi kört, idővel pedig akár az ép fogak is bánhatják, a hosszan tartó gyulladás miatt kilazulhatnak. Fontos megemlítenünk a kellemetlen szájszagot is, illetve hogy gócbetegségnek számít. Vagyis hatással lesz az egész szervezetünkre nézve, okozhat hajhullást, gyakori fejfájást, sőt, testszerte gyulladásokat.
Mégis mi a teendő?
Téves gondolat az, hogy valakinek egyáltalán nincs fogköve, ha szabad szemmel nem látható, attól még az íny alatt is előfordulhat vagy a fogak között, ami szinte láthatatlan. Semmiképp se hagyatkozzunk a saját belátásunkra, legalább félévente nézessük meg dentálhigiénikussal, aki elvégzi az ultrahangos fogkő-eltávolítást.
Fogadjuk meg az ő tanácsait, előfordulhat, hogy valakinek elegendő a féléves kontroll, míg másoknak 3 havonta javasolt. Ez annak függvénye, hogy milyen gyorsan és milyen mennyiségben képződik a fogkő. Ez egyénileg változó, és bár a gondos fogápolással sokat lehet tenni ellene (fogköztisztítókkal, fogselyemmel) egy idő után megjelennek itt-ott a megkeményedett plakkok.
Ahhoz, hogy megértsük, hogy miért nem lehet otthon eltávolítani a fogkövet, fontos ismerni a képződésének folyamatát. Először még csupán lerakódások, ételmaradékok találhatók a fogak felszínén és a közökben, azonban a nyálban található kalcium és foszfát révén elmeszesednek ezek a plakkok, megkeményednek. Ebben a formában már nem lehet fogkefével eltávolítani ezeket a rétegeket, kizárólag a depurátor készülékkel.
Látható és láthatatlan
Mivel nem csak a látható területeken jelenhetnek meg, nagyon fontos, hogy ne ez alapján döntsünk, hogy szükséges-e a kezelés, bízzuk ezt a szakemberre! Az elmeszesedett plakkrétegek kialakulhatnak az íny alatt, fölött, a fogak felszínén és közöttük is.
Nem érdemes megvárni, hogy súlyosan károsodjon az íny és a fogak, hiszen alapesetben egy 20-25 perces kezelésről van szó.
A gyönyörű mosolyért mindenképpen megéri negyedévente, félévente rászánni azt a kis időt a fogkő-eltávolításra!