Számos betegségnél az immunológia lehet a megoldás kulcsa

CÍMKÉK betegség

Az immunológiai megbetegedések az esetek többségében gyulladásos laboratóriumi eltéréseket okoznak, melyek a vérképen is meglátszódnak. Például eltérés tapasztalható a májenzim értékeknél, a vesefunkciót érintő paramétereknél, a süllyedés és CRP értéknél szintén.

Milyen tünetekkel célszerű felkeresni immunológiai szakrendelést?

Tulajdonképpen nincs olyan szerv, amelyet ne érinthetne valamilyen formában egy autoimmun rendellenesség, a tünetek pedig igen sokfélék lehetnek. Ez megmutatkozhat javarészt általános panaszok formájában, mint fáradékonyság, étvágytalanság, hőemelkedés, éjszakai izzadás, de akár jelentős fogyás képében is.

A CMC Déli Klinika immunológiai vizsgálata során fényt deríthetünk a problémák hátterében álló okokra.

Immunológiai megbetegedést jelezhetnek például mozgásszervi fájdalmak, izomfájdalmak, sőt neurológiai tünetek megjelenése is gyanúra adhat okot. Az intő jelek közé tartozik a szem -és szájszárazság, a különböző bőrelváltozások, mint amilyen a jellegzetes “pillangószárny bőrpír,” ami leginkább az arc területén jelenik meg.

Az apró bevérzések, fekélyek szintén figyelemfelkeltő panaszoknak számítanak. Gondos kivizsgálás szükséges a végtagon észlelt keringési zavar esetén is. Ilyenkor az ujjak elsápadása, lilás elszíneződése, kipirulása tapasztalható, általában fájdalommal párosulva.

 

Néhány jól ismert immunológiai megbetegedés

Az immunológiai kórképek többsége jól körülhatárolt, jellegzetes tünetekkel jelentkezik. Fontos kiemelnünk az ízületi gyulladásokat, melyeknél a fájdalom, a duzzanat, és az érzékenység dominál. Ezek tekinthetők a legfigyelemfelkeltőbb panaszoknak.

Más immunrendellenességeknél a belső szervek is érintetté válhatnak, ezeket nevezzük egész testet érintő, szisztémás immunológiai eseteknek. Tipikusan ilyen az SLE, a szisztémás lupus erythematosus. Ennél a kórképnél a szervezet saját sejtjei ellen történik az ellenanyag-termelés. Az így létrejövő anyagok pedig lerakódhatnak bizonyos szervekben, így károsítva működésüket.

Sjögren szindrómánál a külső elválasztású mirigyek gyulladása áll fenn, ilyenkor a mirigyek abnormális módon funkcionálnak, csökkenhet az elválasztás, és a mirigyállomány jelentősebb pusztulása is bekövetkezhet.

A szkleroderma szintén egy autoimmun rendellenesség, mely kötőszöveti gyulladás formájában nyilvánul meg. Ez azt jelenti, hogy az adott szerv saját szövetállománya pusztul, és a helyébe kötőszövet lép. Legfőképp az erek, a bőr, és az izmok érintettsége jellemzi.

deliklinika.hu_-_2022_december_-_linkmarketing_-_3

A kivizsgálás szerepe döntő!

Egy immunológiai megbetegedés diagnosztizálásához több terület együttműködése indokolt, tekintve, hogy több szerv is érintett lehet. Az általános laborvizsgálaton túl ellenanyag-vizsgálat is szükségessé válhat, az autoimmunitás felderítéséhez.

Ez esetben a különböző szakterületek specialistái együttműködve döntenek a diagnosztikai és kezelési javaslatról, így egy pontosabb diagnózis állítható fel.

 

 

 

 

értékelés