Amikor elmúltak a serdülő, pattanásokkal teli évek, fellélegeztünk. Évekkel később, amikor feltűnnek az arcunkon a pirosan virító nagyobbacska dudorok, nagyon megijedünk, és nem tudjuk mire vélni a dolgot. Gyorsan elkezdünk kapkodni, gyógymódok után kutatni és drága krémeket vásárolni, hogy mielőbb elmulasszuk az éktelenkedő ragyákat. Nem is gondolnánk, hogy a háttérben olyan banális dolog áll, mint a táplálkozási szokásaink.

Az akné és az ételek összefüggése

Franciaországban kutatást végeztek, hogy felfedjék a táplálkozási szokások és az egészségügyi problémák közötti összefüggéseket. Mint ahogy annyi mindent befolyásol szervezetünkben az elfogyasztott étel, úgy a bőrünkre is hatással van. A kutatásban résztvevők majdnem fele jelezte, hogy szenvednek a felnőttkori akné megjelenésétől. A pattanással küzdőknél kiderült, hogy jelentősen több tejterméket, cukros üdítőt és csokoládét fogyasztottak, mint a többiek, akik nem küzdenek pattanással.

Magas glikémiás indexű ételek és a pattanás

A glikémiás index egy olyan értékelési rendszer, melybe azokat az ételeket tudjuk besorolni, melyek szénhidrátot tartalmaznak. Ezek lehetnek alacsony és magas glikémiás indexű ételek. A magas glikémiás csoportba tartozó ételek gyorsan szívódnak fel, és így gyorsan emelkedik, majd csökken a vércukorszint. Az alacsony glikémiás indexű ételeknél pont az ellenkezője áll fenn. Ha sok magas glikémiás indexű ételt fogyasztunk, akkor emelkedik az inzulinszint, mely serkenti az androgén hormon szintjének emelkedését.

akn

A megemelkedett férfi hormon serkenti a faggyútermelést, illetve hiperkeratózist okoz. E két dolog az oka a fokozott pattanás képződésnek. Így a kerülendő ételek csoportjába tartozik többek között a fehér lisztes, fehér cukros ételek, üdítők, csokoládé, krumpli és a finomított ételek.

Ha az étkezésünkre odafigyelünk, de mégsincs javulás, akkor érdemes bőrgyógyászt felkeresni, aki kivizsgálja, hogy pontosan mi áll a háttérben.

Hogyan táplálkozzunk?

Ha gyanakszunk arra, hogy valamely táplálék áll a második tinikorunk hátterében, akkor több dolgot tehetünk. Először is írhatunk egy úgynevezett „bőrnaplót”, melybe felvezethetjük, hogy mit ettünk, mikor alakult ki a pattanás, és melyik hozzávalóra gyanakszunk. De választhatjuk a kihagyásos étkezést is. Ilyenkor azokat az ételeket teljesen kihagyjuk, melyek gyanúsak számunkra. Ilyenkor legalább 3 hétig tilos a „bűnös” ételeket fogyasztani, majd egy napig vissza kell terhelni a problémásnak tűnő ételt. Ezek után figyelni kell a bőrünket, hogy okozott-e gondot a hirtelen megterhelés.

Érdemes életmódot váltani, alacsony glikémiás indexű ételeket fogyasztani, és kerülni kell főleg a fehér lisztes, cukros ételeket. Ajánlott minimálisra csökkenteni a tejtermékek fogyasztását is, hogy bőrünk újra pattanásmentes legyen.

értékelés