Borfesztivál, szüreti mulatság

A 20. Jubileumi Budavári Borfesztivál Gálakoncertje

Művészetek Palotája – Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
2011.09.02 - 2011.09.02

Műsor:

  • Glinka: Ruszlán és Ludmilla – Nyitány
  • A Borfesztivál 20 éves története - képekben

- szünet -

Orff: Carmina Burana

Közreműködik:

  • Óbudai Danubia Zenekar, vezényel Kollár Imre
  • Cakó Ferenc homok animáció

Szólisták:

  • Miklósa Erika – szoprán
  • Gulyás Dénes – tenor
  • Massányi Viktor – bariton

A Budapesti Stúdió Énekkara, a Honvéd Férfikar, karigazgató Strausz Kálmán

A Magyar Rádió Gyermekkórusa, karigazgató Thész Gabriella

galakoncert

Glinka: Ruszlán és Ludmilla - nyitány

Glinka második operája Puskin költeménye nyomán készült. A zeneszerző ezúttal a szomszédos keleti népek dallamkincséből merített. Művében hibátlanul érvényesül az olasz mesterektől tanult dallamos énekszólam, a németektől elsajátított gondos kidolgozás és a francia nagyopera látványos pompája. Az ifjú hős, Ruszlán, aki kedveséért, a szép Ludmilláért bátran szembeszáll minden veszéllyel, a nyitány főtémájában mutatkozik be első ízben a hallgatóságnak.

A 20 éves Budavári Borfesztivál története – vetítés

Tízperces visszaemlékezés a Borfesztivál elmúlt 20 évéről. Borok, emberek, mosolyok, barátságok, ízek, illatok, ritmusok és dallamok.

jubileumi-galakoncert

Orff: Carmina Burana

Mióta a tavasz, a bor és a szerelem himnuszaként is ismert Carmina Burana-t 1937-ben Frankfurtban bemutatták, felesleges feltenni az ismert kérdést: „Szereti ön?..." Szereti. Szerzője, Carl Orff is ebben a művében találta meg a maga igazi világát, 1935 előtti műveit, kevés kivétellel, le is tiltotta. „Stílusa egyedülálló jelenség és követhetetlen" – írta Várnai Péter zenetörténész. Ütőhangszerek és zongorák virtuóz alkalmazásával előtérbe helyezi a ritmust. Egyszerű alapakkordokat használ, monoton ismételgetéssel szinte szuggerálja a szöveg befogadását. Szereti a szép, - néha szinte közönséges – melódiát. A mű alapjául szolgáló moralizáló, tréfás, sőt pajzán diákdalok 13. századi gyűjteményét a 19. század elején lelték fel, a benediktbeureni kolostorban.

A koncert egyik világhírű közreműködője Cakó Ferenc kiváló és érdemes művész. Megnyerte többek között a Cannes-i Filmfesztivál animációs fődíját, kapott Arany Medve-díjat, Hamu című filmjét Oscar-díjra jelölték. Egyedülálló, szemet és lelket gyönyörködtető élő homok animációját kimondottan erre az alkalomra, erre a műre dolgozta ki, melyet a Borfesztivál Gálakoncertje során láthat először a nagyközönség.

Jegyeket elővételben a oldalon, a helyszínen és az ismert jegyirodákban lehet váltani 3200.-, 4800.-, 5800.- és 7000.- Ft-os árakon.

Több információ: www.aborfesztival.hu

Eseménynaptár