Hogyan készítsünk eperültetvényt PVC csövek segítségével?

Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

Könnyen termeszthetünk epret ferdén elhelyezett PVC csövek segítségével. Nézzük, hogy hogyan!

 

Eper ültetése ferde PVC csövek felhasználásával

 

A ferde cső megkönnyíti az öntözést, a beleöntött víz befolyik az egyik végén, és kifolyik a másikon. Az epertermesztésnek ez a módja nagyon kényelmes, hiszen megvan a lejtő. Még lakásban vagy üvegházban is jól ki tudjuk használni ezt a sok előnnyel járó módszert, melynek segítségével az eper termesztése és betakarítása nagyon könnyűvé válik. Minimális karbantartással ezt a PVC-csőszerkezetet újra fel tudjuk használni minden évben.

 

Útmutatások PVC-s eperültetvényhez

 

Nehézségi fok: közepes

Mire lesz szükséged az eperültetvény elkészítéséhez:

- 4 PVC cső, 120 cm-es darabok (5 cm átmérő)
- 5 PVC cső, 60 cm-es darabok (5 cm átmérő)
- 4 darab 3-ágú sarok-kötőelem
- 6 PVC cső, 45 cm-es darabok (5 cm átmérő)
- 2 darab T-alakú kötőelem
- 4 könyök-kötőelem
- 2 darab 4 ágú sarok-kötőelem
- 2 PVC cső, 7,5 cm-es darabok (5 cm átmérő)
- 150 x 60 cm-es fa rétegelt lemez
- Epoxy ragasztó
- 2 darab rétegeltlemez-szalag, 150 x 7,5 cm
- Filctoll
- Mérőszalag
- 2 PVC cső, 150 cm-es darabok (10 cm átmérő)
- Fúró
- 2 PVC csősapka (10 cm átmérő)
- PVC ragasztó
- Termőföld
- Epermagvak

 

A PVC-s eperültetvényhez szükséges alap megépítése


1. Lépés: Készítsünk egy négyszöget úgy, hogy két 120 cm-es csövet két 60 cm-es csőhöz csatolunk, 3 ágú sarok-kötőelemekkel. Úgy állítsuk be, hogy a keskeny oldala legyen felőlünk.

2. Lépés: Helyezzünk egy-egy 45 cm-es csődarabot mind a négy felső kötőelem-nyílásba. Helyezzünk egy-egy T kötőelemet a két elülső csődarabra úgy, hogy azok középső nyílása a hátsó csődarabok felé nézzen.

3. Lépés: Illesszünk további két 45 cm-es csövet a T-kötőelemek felső nyílásaiba. Csatoljunk mindkettőhöz egy-egy könyök-kötőelemet, aztán ezeket kössük össze egy 60 cm-es csődarabbal.

4. Lépés: Helyezzünk egy-egy 4 ágú sarok-kötőelemet a két megmaradt 45 cm-es csőre. Kössük össze a két kötőelemet egy 60 cm-es csővel. Kössük össze a négyágú kötőelemeket és a szemközti T- kötőelemeket két 120 cm-es csővel.

5. Lépés: Helyezzünk egy-egy 7,5 cm-es csődarabot mindkét felső kötőelem-nyílásába. Illesszünk egy-egy könyök-kötőelemet a két rövid csődarabra és kössük össze ezeket egy 60 cm-es csővel. Ez az extra csatolmány fogja a helyén tartani a növénytartókat.

6. Lépés: Rögzítsük a nagy rétegelt lemez-lapot ferdén az alap magasabbik és alacsonyabbik feléhez. Ragasszuk a csövekhez kétkomponenses epoxy ragasztóval. Ragasszuk a rétegeltlemez-szalagokat a nagy lap oldalaihoz. Ez szintén segít majd a helyén tartani a növénytartókat.

 

A növénytartók összeállítása


1. Lépés: Egy filctoll és egy mérőszalag segítségével osszuk fel 30 cm-es szakaszokra a két 150 cm-es PVC csövet. Vágjunk egy-egy széles, kerek lyukat (7,5 cm átmérő) minden szakaszon.

2. Lépés: Fúrjunk néhány kis lyukat (6 mm átmérő) mindkét csősapka végére. Helyezzük a csősapkákat a hosszú csövek egyik végére, és rögzítsük PVC-ragasztóval őket. Töltsük meg mindkét csövet földdel.

3. Lépés: Helyezzük mindkét növénytartó csövet a rétegeltlemez-lapra. Vessük el az eper magvakat a földbe a lyukakon keresztül.

4. Lépés: Öntözzük meg a földet úgy, hogy a csövek felső végébe vizet öntünk, ami aztán végigszivárog a csövek teljes hosszán, és átitatja a talajt a csövek alsó végéig.

 

Tanácsok és figyelmeztetések PVC-s földieperültetvény készítéséhez


Erősítsük a növénytartókat a plafonhoz, vagy fektessük egy lejtőre, hogy ne legyen szükség az alapzatra. Rövidebb csöveket is felfüggeszthetünk, de ezek nem fogják olyan jól elbírni a növekvő epertöveket, mint ahogy egy enyhén lejtősen állított cső. Nemsokára pedig élvezhetjük is saját termesztésű zamatos földieprünket!