-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A fekete ribizlit érdemes savas talajba ültetni és metszeni, hogy bőséges termést hozzon.
A fekete ribizli ültetése
A szerves talajtakaró előnyös, hisz védelmet nyújt a felszínre törő gyökereknek, ugyanakkor hűvösen és nedvesen tartja a talajt. A bokor a teljes napfényt vagy a félárnyékot kedveli. Azokon a területeken, ahol melegebbek a nyarak, félárnyékba vagy meredek lejtőre kell ültetni őket.
A legjobb talaj a fekete ribizli számára az, amelyik szerves anyagokban gazdag és enyhén savas. Az évi nitrogén szükségletet szalmás mulccsal biztosíthatjuk, vagy bármilyen műtrágyával, amelyik képes 114 gramm nitrogénnel ellátni egy négyzetméternyi területet. A kálium egy másik fontos tápanyag a fekete ribizli számára. Hatvan grammnyi arányban van szükség rá ugyanennyi területen.
A ribiszke gyökerei a talaj felső 20-40 cm-es rétegében találhatók, ezért a tő körül nem szabad a talajt mélyen művelni. A bokrok körül csak sekély kapálás ajánlott.
Fóliatakarással megelőzhetjük a talaj felszínének gyomosodását, csak figyeljünk arra, hogy ne akadályozza a tösarjak fejlődését. Ezt úgy segíthetjük, hogy a fólián lévő nyílást évről-évre megnagyobbítjuk.
Tápanyagutánpótlás
A ribiszkét 2-3 évente ajánlatos szerves trágyázni 3-5 kg istállótrágya vagy komposzt szükséges négyzetmézterenként.
Öntözés
a feketeribiszke nagyon vízigényes gyümölcsfaj, csak öntözéssel termeszthető hatékonyan.Két vízigényesebb szakasz jellemzi a fejlődését: május-vége-június, az intenzív növekedés és a magvak kialakulásának idején illetve július-augusztus, ami a jövő évi rügyek kialakulásáért felelős időszak. Évente 3-4 alaklommal, tövenként 20-30 liter vízzel számoljunk.
A fekete ribizli metszése
A fekete ribizli termesztése különbözik a piros és fehér ribizli termesztésétől, hiszen legtöbb gyümölcse az előző évek hajtásain terem. Ezért a bokornak szüksége van metszésre, hogy serkentsük az új vesszők hajtását minden évben.
Legtermőképesebb a harmadik éves termőgally a bokron: ezek hosszú szártagú termővesszők, melyek a második évben fejlődnek a tővesszők oldalrügyeiből. Lombhullás után, ősszel könnyű megállapítani eezek arányát: a többségben vannak a világos, vesszők, akkor a jó termés feltételei adottak, viszont ha sok az elöregedett ,sötét ág, akkor kicsi a bokor termőképessége. Távolítsuk el a négyéves, letermett termőágakat, helyettük egyéves termővesszők, kétéves termőgallyak és hároméves termőágak maradjanak. Bokronként 3-4 egyéves tővessző a kívánatos, ennél többet ne hagyjunk meg. A rövidebb (51-61cm) tővesszőket 1-2 rügy meghagyásával erősen vágjuk vissza.
A fekete ribizli szüretelése
A fekete ribizli a korán érő gyümülcsük közé tartozik. A gyümölcsök a fürtön belül eltérő időben, a virágzás sorrendjében érnek. Hátránya, hogy teljesen éretten a termés erősen hullik. Dzsemmnek szedhetjük, ha a fürt csúcsán lévő 1-2 szem még zöldes színű, szörp, bor vagy fagyasztáshoz a teljesen érett fürtök az ideálisak.
A fekete ribizli bor és likőr
A friss fogyasztáshoz a legjobb fajták közé tartozik a „Blackdown", a „Brodtorp", a „Goliath" és a „Silvergieters", ezeknek a bogyói lágyak és édesek. Még azok is, akik nem szeretik a ribizli friss zamatát, kedvelik a belőle készült szirupokat, lekvárokat, süteményeket és borokat. A franciaországi Bordeaux városának környékén, a fekete ribizliből egy úgynevezett cassis likőrt készítenek.
A fekete ribizlinek szüksége van egy enyhe téli fagyra. Ott teremnek a legbőségesebben, ahol a téli minimum hőmérséklet nem kevesebb 0 °C-nál. A fekete ribizlinek (és egyik ribizlifélének) semmi köze a kereskedelemben „aszalt ribizli" vagy „fekete ribizli"-ként forgalmazott mazsolához. Ezeket a mazsolákat azért nevezik ribizlinek, mert a „Black Corinth" nevű kékszőlő fajtából készülnek, amelyet megszárítottak, és az azonos nevű görög kikötőből szállítottak évszázadokon keresztül.