Finom és nincs vele sok dolog - ültessünk tüskétlen szederbokrot!

5

A nemesített szederfajták nagyon finomak, nincsen rajtuk tüske, viszonylag kevés gondozást igényelnek és a kártevőkkel szemben is ellenállók.

A szeder az egész világon elterjedt gyümölcs, több száz vad faja él szerte a földön, mellyek apró savanykás gyümölcsöt teremnek, a sarjak tüskések, áthatolhatatlan bozótot alkotnak. Ezzel szemben a nemesített szederfajták tüskétlenek, termésük jóízű és további eőnyük, hogy viszonylag kevés gondozást igényelnek és a kártevőkkel szemben ellenállók.

 

A szeder a málnához hasonló felépítésű növény, 3-4 méteres tőrsarjakat nevel, melyeket kordában kell tartanunk. Gyökerei mélyebbre hatolnak, ennek  köszönhetően jobban bírja a szárazságot és az egyenlőtlen vízellátást - ami az utóbbi évek nyarait ismerve különösen előnyös.

Méretes fehér virága nem csak tetszetősek, hanem illatosak is, júniustól akár 3-4 héten keresztül folamatosan nyílnak, s így a termés érése is elhúzódik, kedvező esetben akár fagyokig is élvezhetjük gyümölcsét. Az érett termést 4-5 naponta szüreteljük, addig a túlérett gyümölcsök is a bokron maradnak, nem potyognak le. Biztosan érettek azok a szemek, melyek könnyen leválnak a növényről.

Legelterjedtebb fajtái:

Thornfree:

tüskétlen, kúszó majd ívesen lehajló hajtással. Gyümölcse kevésbé zamatos, túlérve édes. Mérete nagy, fényes fekete, augusztus elején kezd érni. Bőtermő, egy tövön akár 6-7 kg gyümölcsre is számíthatunk.

Thornless Evergreen

Tüskétlen, de gyükérsarjai tüskések is lehetnek. Gyümölcse ízes, zamatos, kisebb, mint az előző. Közepes termőképességű, 3-4 kg termés várható egy tőről. Vesszői erősebb teleken elfagyhatnak, ezért termesztése nem annyira biztonságos.

Chester

Kúszó fajta, hosszú indái akár 6 méteresre is megnyúlhatnak. Terméseik nagyon édesek és általában kevesebb mag van bennük, mint a felálló szárú fajták gyümölcseiben.

Oregon Thornless

3 méter magasra megnövő kúszó szeder. Levelei szárnyasan összetettek. Támaszték mellé ültessük, ha szükséges az oldalhatásokat metsszük vissza. Fekete, ízletes termését augusztusban hozza. Lekvárok, szörpök készítésére is alkalmas, de frissen is fogyaszthatjuk. Napos, védett fekvésbe ültessük, aszályos időben öntözni szükséges.

Black Satin

Rendkívül bőtermő, tüskétlen szederfajta. Nagyméretű, hosszúkás, kúp alakú fekete termései augusztus elejétől érnek.

Loch Ness

Nagyon korán érő, tüskétlen, bőtermő szederfajta. Gyümölcse ízletes, édes, könnyen tárolható. Rendkívül jól tűri a fagyot.

Fajták beszerezhetők itt>>

 

szedertermes

 

Szeder ültetése

A szedret hosszú távra kell terveznünk a kertben, akár 30 évig is teremhet, ezért fontos a gondosan előkészített talajt  és a megfelelő helyválasztás.

  • napos hely, szerves anyagban gazdag, levegős talaj (homokos vályog) az ideális
  • fagyzugos helyet és az időszakosan vízborította helyeket kerüljük
  • 5-10 kg érett szerves trágyát, komposztot dolgozzunk alá négyzetméterenként
  • műtrágyából a foszfor és a kálium pótlása javasolt (18%-os szuperfoszfátból 20 dkf ngyzetméterenként, 40%-os kálisóból 10-20 dkg

Ültetéskor töltsünk meg egy vödröt vízzel. A sérült részek eltávolítása után tizenkét órára áztassuk be a növény gyökerét.
Ássunk jókora ültetőgödröt 2 méterenként, az aljára formáljunk egy kis dombot és arra helyezzük rá a gyökereket. Töltsük fel a gödröt földdel. Az első évben fejlődő hajtásokat kössük karóhoz, vagy két facölöp közé feszített dróthoz.  (Két oszlop között három huzalpár 60-60 cm-re egymástól)

Szeder metszése

A málnához hasonlóan a termés a második éves termővesszőkön fejlődik, ezért minden évben szükséges metszenünk. A letermett veszsőket a szüret végeztével tőből távolítsuk el. A tősarjak közü l- amikor elérik a 25-30 cm-es magasságot - válasszunk ki 5 erős hajtást, amit meghagyunk, a többit távolítsuk el. A hajtásokon sok erős oldalhajtás képződik, a legtöbb termést ezeken hozza a növény. A támberendezésünk méretéhez igazítva csípjük vissza a sarjak hoszsúságát, majd következő tavasszal távolítsuk el az esetleg elfagyott részeket.  A jól fejlett hajtásokat hagyjuk hosszabbra, a gyengébbeket vágjuk vissza 30-40 cm-re.

Szeder kártevői, kórokozói

Jelentős kártevője nem ismert, levéltetvek, sodrómolyok és a málnabogár és a szeder-gubacsdarázs megkörnyékezhetik. Az utóbbi években megjelent rajta is az amerikai lepkekabóca, amely fehér szövedékéről és az "ugráló, pattogó" kifejlett kabócáról könnyen azonosítható. Jelenléte egyelőre komoly gondot nem okoz.

lepkekaboca_szeder

Lepkekabóca szedren

A málnát is megtámadó vesszőfoltosság és levélbetegségek a szedret is kedvelik, de komoly kárt nem okoz bennük, annál inkább a szürkepenészes termésrothadás, amely jelentősen csökkentheti a termésmennyiséget. Virágzáskor alkalmazott benomil hatóanyagú permetezés véd a szürkerothadás és a gombás foltbetegségek ellen is. Gondot ilyenkor az elhúzódó virágzás jelent. Erősebb vesszőfertőzés esetén szüret után illetve rügyfakadáskor is permetezhetünk réz tartalmú vegyszerrel.

értékelés