-
Autófényező
-
Irodavezető (munkaerő-kölcsönzés) - Szombathely
-
Értékesítési vezető - Budapest
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
takarító
-
Területi értékesítési munkatárs - Győr
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
Promóter - Értékesítő (Tv, Szórakoztató Elektronika) | Miskolc
2025. 01. 28
-
Műszaki- és karbantartási koordinátor
2025. 01. 28
-
Könyvelő
2025. 01. 28
-
.NET fejlesztő
2025. 01. 28
-
Support Service Agent- Cloud szolgáltatások (REF3789B)
2025. 01. 28
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A gránátalma egy viszonylag könnyen tartható növény. Nemcsak a virágai mutatósak, ha megfelelő fajtát választunk, itthon is hoz gyümölcsöt.
A gránátalma (Punica granatum) vagy pomagránát Kelet és Dél-Ázsia növénye, fontos gyümölcs Afganisztánban és Iránban, de elterjedt Amerikában és Kínában is.
Gránátalma: dézsában vagy a kertben is nevelhető
A gránátalma akár 2-3 méter magasra is megnőhet. Bár itthon nem mindig hoz termést, mégis érdemes tartásával fáradozni, mert nagyon szép látványt nyújt. Kisebb erkélyekre vagy teraszra a törpe fajtát érdemes választani (Punica granatum 'Nana'), amelyek 1-1,5 méteresre nőnek meg. Szoliterként (magányosan) vagy dézsás növényként is nevelhetjük.
Dézsába törpe változatait ültessük (Fotó: msek)
Gránátalma ültetése
Fagymentes (2-6°C), világos vagy sötét helyen, csaknem szárazon tartva teleltessük. Érdemes teleltetés előtt a dézsás növény hajtásait visszametszeni. Ha meleg fekvésű kertünk vagy van egy olyan védett sarok, ahol mediterrán hangulatot szeretnénk kialakítani, ki is ültethetjük, védett fekvésben áttelelhet. Télen leveleit elhullajtja. Tavasszal (márciustól) kezdjük el folyamatosan öntözni a növényt és havonta egyszer adjunk neki tápoldatot is. (Téli takarásra szüksége lehet extrém hideg téli napokon>>)
"Sokfelé látni virágzó gránátalmákat, de annál ritkábban találkozunk olyan bokorral, amin ősszel gyümölcsök is vannak. Ez egyrészt a díszgránátalma elterjedésének is köszönhető, felénk például rengeteg van belőle (szegfűfának is mondják). A díszgránátalma csak virágzik, de nem terem. Másrészt pedig a termő gránátalmák közül is ritka a bőven termő fajta. Hosszú kutakodás után találtam egy gránátalma bokrot, ami rendkívül bőven terem, 30-40-50 kiló gyümölcs van rajta" - írja közösségi oldalán Harcz Endre kertész, aki hosszú évek óta foglalkozik különleges gyümölcsfák, bokrok termesztésével. A kertész hozzátette, hogy a gránátalmából célszerű bokrot nevelni, az első években sokat kell öntözni. A talajra nem érzékeny, a gránátalma mindenhol jól fejlődik.
A gránátalma sűrűn ágas, lombhullató cserje. Ép szélű, lándzsás levelei többnyire átellenesek. Nyáron hozza élénkpiros, tölcsér alakú, 3-6 cm széles, ráncos szirmú, korallpiros virágait, melyek májustól - szeptemberig folyamatosan nyílnak.
Szimpla virágú gránátalma, háttérben a fejlődő terméssel (Fotó: www.jardineriaon.com)
Gránátalma termesztése
A teltvirágúak mutatósabbak, de nem termékenyülnek meg, míg a szimpla virágúakból sokmagvú bogyótermés fejlődik, amelyben rengeteg, gránátvörös húsba ágyazott mag helyezkedik el. Kiváló immunerősítő! Almái bordók, csúcsukon a csészelevelekből álló koronával, melyek a lombhullás után is az ágakon maradnak.
Telt virágú gránátalma, termést nem érlel (Fotó: www.plantdelights.com)
Az érett gyümölcsből kellemes zamatú italt készítene (ennek erjesztett formája a Szondi két apródja című versben, Arany János által megemlített sörbet), de elmaradhatatlan kelléke számos keleti húsos ételnek és salátának is.
Gránátalma szaporítása
A gránátalma könnyen szaporítható növény: a gyökeres tősarjakat ősszel lehet leválasztani az anyatőről és védett, napos helyre ültetni. A fiatal növény még érzékeny a kemény hidegre, ezért lombbal, lekaszált fűvel védeni szükséges. A nyár közepén jól szaporítható dugványozással is.