5
Mediterrán gyümölcskert
Bár kétségtelen, hogy a virágos növények a legkedveltebb balkonnövények, a mediterrán életérzés tetőpontja mégis az, amikor a saját termesztésű egzotikus gyümölcsöket szüretelhetjük.

Édes gyümölcsok

 

Különösen akkor, ha az ízletes gyümölcsöt termő növények ráadásul tetszetős virágokkal is díszítenek, mint például a mirtuszdió (Acca sellowiana), a szamócafa (Arbutus unedo) vagy a gránátalma (Punica granatum). A legtöbbjük pedig a hírével ellentétben igenis egyszerűen kezelhető, és nálunk is terem. Hatalmas szüretre természetesen ne számítsunk, de nem is ez a lényeg: a balkonon elegendő lehet egyetlen friss citrom vagy egy húsos japánnaspolya, hogy felidézze az előző nyaralásról őrzött emlékeket.

 

granatalma
Gránátalma (Punica granatum)

 

A mediterrán dézsás növények egészséges fejlődéséhez speciális tápanyagokra van szükség. A Vitaflóra tápoldatcsalád tagjai között minden növényhez megtaláljuk a megfelelő összetételű készítményt. A dúsan virágzó növényeknek sok foszforra és káliumra van szükségük, hogy hosszan, színpompás virágokkal díszlenek. A Vitaflóra Virágzásindító tápoldat elindítja és fenntartja a folyamatos virágzást. A citrom, narancs, mandarin és társaik különleges igényeit a Vitaflóra Citrus tápoldat maximálisan kielégíti, nagy vastartalma megelőzi a növények klorózis okozta sárgulását.

 

Citrusfélék (Citrus)


A közismert gyümölcsökön, a citromon, a narancson és a mandarinon kívül is számos finomságot kínál a citrusfélék népes nemzetsége. Csak kettőt említve közülük: a kumkvat (Fortunella-fajok) savanyú gyümölcsét például az édes héjával együtt fogyasztják, a lime-nak is nevezett zöldhéjú citrom (Citrus aurantiifolia) gyümölcséből vágott szeletek pedig a koktéloknak adnak kellemesen savanykás ízt, és az üvegpoharak peremét díszítik. Valamennyi citrusfélére igaz, hogy a virágai ugyanolyan intenzíven illatoznak, mint a lombjuk, amikor megdörzsöljük, vagy amikor a nap süti. Szabadban tartva a rovarok porozzák a virágaikat, nincs szükségük porzópartnerre.
Citrommag elültetése >>

  • Nyári ápolásuk: A keserű narancstól (Citrus aurantium) a mandarinig (Citrus deliciosa) bezárólag minden citrusféle a napos fekvést szereti. Viszonylag ritkán öntözzük őket, akkor viszont bőségesen, lágy vízzel. A pangó víz a legtöbb citrusféle legnagyobb ellensége. Beszerezhetők kifejezetten a citrusfélék igényeihez fejlesztett tápoldatok, ezekkel gondoskodhatunk tápanyagellátásukról.
  • Téli ápolásuk: Örökzöld növények; nagyon világos telelőhelyet igényelnek és 5-15 °C-ot.
  • Felhasználásuk: Ragyogó színű terméseik nemcsak finomak, de díszértékük is elsőrangú. Nem hiányozhatnak egyetlen dézsás növény-összeállításból sem, egy-két példánynak feltétlenül szorítsunk helyet.

 

citrusfelek
Citrusfélék (Citrus)

 

Mediterrán terasz citrusfélék nélkül? Aligha lehetséges. Egyszerűen kihagyhatatlanok: virágaik illatosak, lombjuk kellemesen illatos, gyümölcsük finom, lédús.

 

Japánnaspolya (Eriobotrya japonica)


Egész éven át tetszetős levéldíszt ad a japánnaspolya nagy, molyhos fonákú levelekből álló lombja. Ősszel nyílnak gyapjasan fehér virágai, hogy a következő nyárra a cseresznyeszilvához hasonlító, friss, húsos, zamatos termések fejlődjenek ki belőlük.

  • Nyári ápolása: Kezdő kertész kezei között is szépen fejlődhet a kelet-ázsiai különlegesség, csak gondoskodjunk jó vízáteresztő virágföldről, és ne feledjük naponta megöntözni nyár derekán a hőségben.
  • Téli ápolása: Kifejezetten világos telelőhelyre van szüksége, hogy ne hullassa le az amúgy örökzöld lombját.
  • Alkalmazása: Szép, nagy koronát képes nevelni, ezért érdemes hagyni, hogy terebélyesre nőjön, és árnyékot adjon.

 

japannaspolya
Japánnaspolya (Eriobotrya japonica )

 

Datolyaszilva vagy kákiszilva (Diospyros kaki)


Olykor-olykor a zöldséges pultokon is találkozhatunk a 'Sharon' fajta narancsszínű, fényes héjú terméseivel. Bátran próbálkozzunk meg a lombhullató, fatermetű datolyaszilva otthoni nevelésével, és a saját teraszunkon szüretelhetjük az ínyencséget. Tavasszal virágzik, terméseit ősszel hozza.

  • Nyári ápolása: Már a vásárlásnál figyeljünk, és oltott növényt szerezzünk be, mert azok hozzák a legfinomabb gyümölcsöt.
  • Téli ápolása: Lombhullató fa, sötét helyen is teleltethetjük, 5-12 °C-on.
  • Alkalmazása: Az évek folyamán tekintélyes méretű koronát nevel, ezért szoliterként mutat jól.

A kakiszilváról részletesebben itt írtunk >>

 

kakiszilva
Datolyaszilva vagy kakiszilva (Diospyros kaki)

 

Füge (Ficus carica)


A vadon termő fügék beporzása elég bonyolult, és a nálunk áttelelni nem képes fügedarázs nélkül nem lehetséges. (Korábban már írtunk a fügéről és a fügedarázsról!) A nemesített változatok ezzel szemben beporzás nélkül is teremnek, és már kétéves koruktól kezdve megbízhatóan hozzák gyümölcseiket.

  • Nyári ápolása: Gyorsan és terebélyesen növő cserje, levelei a kéz ujjaira hasonlítanak, mindegyik levél más és más alakú, szinte nincs közöttük két egyforma. A rövid ideig tartó szárazságot elviseli.
  • Téli ápolása: Ősszel lehull a lombja, így akár sötét helyen is teleltethető. A hőmérséklet épp csak fagypont fölött legyen.
  • Alkalmazása: Akár a kertbe is kiültethetjük védett helyre (például déli kitettségű fal elé), jó vízáteresztő-képességű talajba.

 

fuge
Füge (Ficus carica)

 

A fügebokor nagyon gyorsan növekszik, és rendszerint már kétéves koréban terem. Az erkélyen és a teraszon is garantált a termés - nagy hozamot ne várjunk, de pár gyümölcsre minden évben számíthatunk.

 

Olajfa (Olea europaea)


Olívaolajat nem fogunk ugyan sajtolni a saját termesztésű olajbogyókból, de az ezüstszürke lomb között termő, fajtától függően változó színű bogyók feltétlenül díszére válnak a terasznak. Nevelhetjük fa alakúra vagy félmagas törzsűre, gondozása nem jelent különösebb nehézséget.

  • Nyári ápolása: A pangó víz az egyetlen ellensége, ezért két öntözés között várjuk meg, hogy jól kiszáradjon a gyökérlabdája.
  • Téli ápolása: Teleltessük világos, 0-10 °C-os helyiségben a mediterrán térség hangulatát meghatározó örökzöld olajfát.
  • Alkalmazása: Szürkés lombja a fehér fal előtt nem érvényesül igazán, ezért sötét háttér előtt helyezzük el.

 

olea-europaea
Olajfa (Olea europaea)

mediterran-kert

 

 

Forrás: Mediterrán kert a teraszon

A könyv itt megtekinthető és megvásárolható >>

értékelés