A magyar dió a legjobb minőségű a világon!

5
CÍMKÉK dió magyar
A magyar dió a legjobb minőségű a világon!
A magyar diónak párja nincs a világon! A beltartalmi értéke ugyanis magasabb, érése koraibb, mint a világ vezető fajtáinak. Ezért is indokolt, hogy megelőzzük a diófákra is veszélyes stressz betegségeket. Az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézet Diótanácskozásán többek között kiderült, tavaly 3 új kórokozója ütötte föl fejét a magyar dióültetvényekben

A stressz betegség aktuális kérdés a diótermesztésben is

"A 2012-es évben országos szinten körülbelül 20-40%-kal esett vissza a diótermés, köszönhetően a fagynak és a szeptemberi szárazságnak. A megmaradt termés minősége viszont tökéletes volt" – értékelte röviden a tavalyi évet Bujdosó Géza, az Állami Gyümölcstermészetési Kutatóintézet munkatársa az éves diókonferencia után.

Mint kiderült, a szárazság extrém módon gyengíti a fajták ellenálló-képességét, amely stressz betegség kialakuláshoz vezet. A szélsőséges környezeti, időjárási hatásokhoz a diófához nem tudnak alkalmazkodni, így kiváltképp fontos a gyümölcsfák jó kondíciójának megőrzése. Ugyanis amint romlik a fák fiziológiai állapota, sebezhetővé válnak a kórokozók ellen. Ennek következtében pedig csökken a termőfelület, kevesebb lesz a termés és csökken a dióbél minősége is.

A Diókonferencián azt is elmondták a szakemberek, hogy 2012-ben új betegségek ütötték föl fejüket a dióknál, amelyek a gyenge és elhalt fás részeken jelentek meg.

"A megelőzést szinte kizárólag a prevencióban látjuk. A nagy ültetvényeken ugyanis képtelenség minden fáról eltávolítani a károsodott, elhalt részeket, a vegyszeres kezelés pedig rendkívül drága. Egyelőre az új kórokozók kártétele minimális, a gazdasági határérték alatt mozog, ugyanakkor vigyázni kell, hogy ez ne növekedjen. Ehhez javasoljuk fontolóra kellene venni a diófák öntözését, amely eddig ugyan nem volt jellemző, mára azonban szükségessé vált!" – mondta Vajna László professzor.

A problémák mellett a pozitív tendenciákról is hosszasan beszéltek a Diókonferencia előadói, amelyből kiderült, hogy Magyarország egy rendkívül jó és stabil piaccal rendelkezik. A dióültetvények felülete évről-évre növekszik és egyre több diót telepítenek országszerte. A faiskolákban egyre nagyobb az érdeklődés az oltványok iránt. Emellett az ország jelentős dióexportot bonyolít le Németországba, Olaszországba és Ausztriába.

 

magyar_dio

 

Magyarország jelenleg 8 államilag minősített fajtával és évente országosan 5-6 ezer tonna szárított héjas termésmennyiséggel rendelkezik.

Amely pedig a legnagyobb büszkeségre adhat okot hazánknak, az a diótermés rendkívül jó minősége és magas beltartalmi értéke. A magbélben többszörösen telítetlen zsírsavak fordulnak elő, illetve jelentős mennyiségben tartalmaznak antioxidánsokat és fenolokat is.

Ár szempontjából a 2011-es év nem mérvadó, hiszen a jelentős fagy és szárazság csökkentette a termésmennyiséget, emiatt drágult a dió. Ugyanakkor a szakemberek elmondták, hogy hosszútávon a termés ára magas szinten marad. Jelenleg körülbelül 1000 forint/kg a szárított héjas, 2000 Ft/kg a dióbél kiskereskedelmi ára.

 

 


KARÁCSONYI (DIÓS-NARANCSOS) VANÍLIÁS KIFLI 16 db (egészségesebb összetevők)

tésztához:


20 dkg liszt (teljes kiőrlésű gabonából)
8 dkg cukor (nád, nyírfa, sztívia)
1 csomag vaníliás cukor (nád, bourbon)
10 dkg olvadt vaj
5 dkg darált dió
1 db narancs reszelt héja
1 db tojás (bio, vagy szabadtartású)

forgatáshoz:

2-3 evőkanál porcukor (nád, nyírfa, sztívia)
1 csomag finomra őrölt vaníliás cukor (nád, bourbon)

1. a cukrokat az olvadt vajjal keverjük habosra, majd adjuk hozzá a megmosott (és külön tálban felütve ellenőrzött) tojást
2. mérjük ki egy keverőtálba a lisztet, a darált diót, reszeljük hozzá a (megmosott) narancs héját
3. tegyük be a lágy tésztát a hűtőbe kb. 1 órára (akkor formázható kifli alakra, ha újra megkeményedik benne a vaj)
4. ha kissé megkeményedett a tészta, formázzunk belőle 4-5 cm átmérőjű hengert, melyet karikázzunk fel 1,5-2 cm széles karikákra
5. a karikákból sodorjuk a kiflit úgy, hogy a széleket kissé vékonyabbra formázzuk, mint a közepét (ez lesz a pocakja), majd a végeket hajlítsuk egymással szembe
6. gyújtsuk be a sütőt 180 fokra (gázsütőnél 4-es fokozat) és vajazzuk ki a tepsit
7. tegyük a kifliket az előkészített tepsire és 15-20 perc alatt süssük meg
8. a tepsin hűtsük ki a kifliket (ekkor még keményednek), majd egyesével forgassuk meg vaníliás porcukorban

Praktikák:
- az ehhez hasonló száraz süteményekhez kiválóan lehet használni a teljes kiőrlésű rozslisztet is
- a forgatáshoz készíthető saját vaníliás cukor: a kiszáradt vanília rudat őröljük meg kávédarálóval és keverjük hozzá a porcukorhoz (ha csak szemcsés cukor áll rendelkezésre, az is megőrölhető kávédarálón)
- a törökmogyorós kifli teljes kiőrlésű rozsliszttel, a diós-narancsos kifli teljes kiőrlésű tönkölyliszttel készült, mindkettő nyers nád porcukorral

A receptet Receptműves ajánlotta >>

értékelés