-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
karbantartó
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A butirát -a vastagbélhám tápanyaga
Egy német kutatócsoport - dr. Dieter Schrenk vezetésével - tesztanyagként emberi székletet vizsgálva azt feltételezte, hogy a butirát nevű vegyület mennyisége valószínűleg megemelkedik az alma pektinje és almalékivonat jelenlétében. A butirát a szakemberek állítása szerint olyan anyagcseretermék, amely képes megelőzni a nyugati civilizált országok egyik rendkívül gyakori betegségének, a vastagbélráknak a kialakulását. Rövid szénláncú zsírsav, amelynek nagyon fontos feladata van a bélnyálkahártya egészségének megőrzésében. A kutatók megfigyelték, hogy a butirát nemcsak a vastagbélhám fő táplálója, hanem lényeges szerepet játszik abban is, hogy a természetes rostok kifejthessék védőhatásukat a vastagbélrákkal szemben. Butirátképződés - kulcs a rák elleni védekezéshez.
Bizonyított, hogy az alma jó a vastagbélrák ellen
Hogyan segítik elő az alma pektinjei és az almalékivonat a butirát mennyiségének növekedését? A laboratóriumi vizsgálatok során dr. Schrenk úgy találta, hogy a butirát megnövekedett termelődése az alma összetevőinek hozzáadása nyomán meggátolta a hiszton-deacetiláz (HDAC) nevű enzim képződését. A HDAC csökkent termelődésével párhuzamosan szignifikánsan mérséklődött a tumorképződés előtti állapotban lévő és a daganatos sejtek növekedése.
Méregfaló enzimek
A vizsgálat, amelynek eredményei a Nutrition című szakfolyóiratban jelentek meg, kimutatta, hogy az alma a természetes rostok és a polifenolok fő forrása a nyugati táplálkozásban. A polifenolok a másodlagos növényi anyagok csoportjához tartoznak, amelyek többek között a gyümölcsök színét és aromáját adják, ugyanakkor megvédik őket a kártevőktől is. A ballasztanyagokkal együtt arról gondoskodnak, hogy a bélsejtek nagyobb mennyiségben termeljenek méregtelenítő enzimeket. Ezek a „méregfaló" enzimek ártalmatlanná teszik azokat az anyagokat (karcinogének), amelyek rákot okozhatnak.
A kaiserslauteni kutatók tehát arra a következtetésre jutottak, hogy a pektinben gazdag alma és a belőle készült élelmiszerek a vastagbélben rákmegelőző hatást fejtenek ki.
Új, egészségesebb almafajták termesztése
A szakemberek szeretnék elérni, hogy a jövőben olyan almafajtákat termesszenek, visszatérve akár a régi, őshonos fajtákhoz is, esetleg új fajták kikísérletezésével, amelyek - bár nem olyan tetszetős külsejűek, mint a most divatba jött fajták -, ám annál több polifenolt tartalmaznak. Az almalé polifenol tartalma is növelhető, így a fogyasztók nemcsak finom, hanem egészséges termékekhez jutnak. A kutatók arra törekednek, hogy minden egyes élelmiszer-adalékanyag esetében tudományosan bizonyítsák annak tényleges egészségvédő hatását, mert - mint mondja - táplálkozásunk, az elfogyasztott élelmiszerek elsődleges szerepet játszanak egészségünk megőrzésében és megvédésében.
(Források: Apple Pectin, Apple Juice Extracts Shown To Have Anticarcinogenic Effects On Colon; Schützt Apfelsaft vor Darmkrebs; angolból és németből fordította Mészáros Csilla)