-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Kőműves
-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A földieper nemcsak a legkorábban beérő termesztett gyümölcs, hanem az egyik legkönnyebben szaporítható és telepíthető haszonnövény is egyben.
Annak ellenére, hogy a zordabb klimatikus viszonyok mellett jóval később érik és akár hetekkel is lemaradhat a saját szüret a piacon való megjelenéstől, érdemes kiskerti termesztésével foglalkozni. Egyrészt azért, mert az eper nehezen szállítható, nehezen tartható frissen, így amihez a piacon hozzájutunk, az sohasem friss, másrészt, pedig zamatosabb, egészségesebb és teljesen vegyszermentes gyümölcsöt könnyebb termelni, mint vásárolni.
A földieper szaporítása nagyon egyszerű |
A talaj tápanyag- és vízellátottságával szemben nagyon igényes növény, ezért fontos, hogy a kiválasztott ágyásrészen jó minőségű legyen a talaj, és telepítés előtt jól érett szerves trágyát dolgozzunk be a felső rétegbe. A fényigénye már nem olyan magas, félárnyékban is jól terem, ezért könnyen találunk neki a kertben egy olyan helyet, ahol a kert vagy bokrok védelmét élvezheti a késő tavaszi fagyok és perzselő nyári melegek elől. Ajánlott is az ültetvényt ribizli vagy egres bokrokkal körbevenni.
A földieper szaporítása nagyon egyszerű. A legelterjedtebb eperfajták ostorindának nevezett szárakat növesztenek, és ezeken az indákon újabb fiatal növények fejlődnek ki. Egy-egy epertövön akár 10-15 ostorinda is növekedhet, indánkét 3-4 új epernövénnyel. Ezek az új epertövek az ostorindán keresztül az anyanövénytől kapják a növekedésükhöz szükséges tápanyagot, mindaddig, amíg saját gyökérzetük nem elég erős. Amint megfelelően kialakult az új tövek gyökérzete, az ostorinda fokozatosan elszárad és az új növények tovább fejlődnek a maguk módján. Ezért, ha az ostorindák nincsenek rendszeresen levágva vagy az eperágyás augusztus végén nincs kiritkítva, az ágyás nagyon hamar sűrű teleppé válik.
Mivel az ostorindákon kifejlődő új tövek augusztustól kezdenek elég fejlett gyökérzettel rendelkezni ahhoz, hogy az anyanövényről leválasztva életképesek legyenek és az időjárás is kezd hűvösebbé, csapadékosabbá válni, ezért augusztus vége- szeptember eleje a legjobb időszak az eper telepítésére. Ha nincs még saját epertövünk, ami ostorindát növesztett volna, akkor bátran kérhetünk fiatal, indán nőtt epertöveket másoktól, ugyanis akinek már kialakított eperágyása van, ebben az időszakban igyekszik megfelelően kiritkítani, megfiatalítani az ültetvényt. Az anyanövényenként 15-20 erőteljes fiatal epertővel nemcsak újratelepíteni lehet az egész ültetvényt, hanem bőven marad szétosztogatni is mindig, így biztosan könnyen és olcsón hozzájutunk néhány növényhez, ami elegendő egy kisebb epres kialakításához.
A szalma szárazan tartja az eperbogyókat, megvédi őket a felcsapodó sártól. |
Az epret kiskertben a legcélravezetőbb szőnyegszerűen ültetni, 20cm tő- és 40 cm sortávolsággal. Ha fiatalon és egészségesen akarjuk tartani az ültetvényt, akkor erre az a legjobb megoldás, ha a harmadoló vagy negyedelő fiatalítást alkalmazzuk. Ez azt jelenti, hogy a telep létrehozásának következő évében annak egyharmadát teljesen új növényekkel ültetjük be. Egy év múlva a másik egyharmadot fogjuk teljesen új növényekkel beültetni, majd harmadik évben a maradék részt. Az így kialakított epres három részre oszlik, a legöregebb epertövek mindig három évesek, a legfiatalabbak pedig az épp frissen telepített tövek. Így kiegyensúlyozottabb termést kapunk, mint hogyha háromévente a teljes telepet újraültetnénk. A negyedelő fiatalítás esetében a telepnek egynegyedét ültetjük újra minden évben. Négyévesnél idősebb epertöveket már nem érdemes ápolni, mert termésük már gyenge, tápanyag-hasznosításuk rossz, betegséggel szemben nem annyira ellenállóak, és a fagyokat sem viselik olyan jól el.
Az augusztus végén, szeptember elején elültetett növények a tél beköszöntéig még jó erősen be tudnak gyökeresedni, így következő évben már teremni is fognak.A megfelelően előkészített helyre palántált tövek három-négy évig fognak bőségesen teremni, utána majd fiatal palántákkal kell helyettesíteni.
szerző:
kerteszkedes-szekelyfoldon.szhblog.ro