Amit a görögdinnye termesztéséről tudni kell! - 3. rész

Értékelve: 1x
(5.0 pont)

A görögdinnye sikeres termesztése nem csupán a gondozástól függ. A görögdinnyék hajlamosak bizonyos betegségek elkapására, és a kártevők sem kímélik őket. Nézzük, hogy hogyan előzhetjük meg a problémákat, illetve mit tehetünk ezek ellen!

A görögdinnye kártevői és kórokozói

 

Megítélni, hogy egy görögdinnye mikor van megérve, igazi művészet, de idővel és sok gyakorlattal egyre jobbak leszünk benne. Az első jel, amire figyelni kell, az a száron levő kacs. Mire teljesen megszáradt, valószínűleg a gyümölcs is megért.

Egy másik jel a világos színfolt a gyümölcs alján. Először zöldes, de amint a dinnye érik, a zöld árnyalat eltűnik, és sárgás lesz. A héja pedig fakóbbá és keményebbé válik. A legnépszerűbb módszer, amivel megállapítják az értségét az mégis a hangja. Kopogtassuk meg, és figyeljünk a tompa, kongó hangra. Az éretlen dinnyéknek magasabb hangmagasságuk van.

 

 

Ütögessünk meg többet, amíg képesek vagyunk érzékelni a különbséget. Végül úgyis elválik, hogy jól döntöttünk-e a kiválasztást illetően. Az egyetlen módja annak, hogy meg tudjuk mondani mikor érett a görögdinnye az az, ha sok görögdinnyét vetünk, és sokat is szüretelünk!

 

A görögdinnye termesztésekor felmerülő problémák

A görögdinnye legveszélyesebb kártevői az olyan levélevő rovarok (a virágokat is károsítják), mint a csíkos és a foltos uborkabogár. Aztán ott vannak azok a narancssárga bogarak... Ezek mind ugyanazt teszik a görögdinnyékkel: elrágcsálják őket.

Ha ez nagy problémává növi ki magát, az azt jelenti, hogy a görögdinnyénk lestrapált. Egy egészséges görögdinnye egy kiegyensúlyozott környezetben és jó talajban, nem vonzza nagyon a rovarokat. A görögdinnyének elég gyorsan kell nőnie ahhoz, hogy megbirkózzon egy pár rovarral.

 

 

Egy másik fő probléma a görögdinnye termesztésekor a lisztharmat, egy gomba, amitől a levelek úgy néznek ki, mintha fehér porral lennének behintve. A gomba esős, nedves időben fejlődik a legjobban. A legtöbb, amit tehetünk az, hogy nem hagyjuk benedvesedni a leveleket. Ha nem tudjuk elkerülni a felülről való öntözést, akkor kora reggel tegyük azt, hogy hamar felszáradjon. Soha ne öntözzük a leveleit délután vagy este.

A trópusokon valószínűleg nem tudjuk féken tartani a rovarokat és a lisztharmatot, amint a nedves évszak beáll, és amúgy sem éri meg foglalkozni vele. A fülledt melegben és a magas páratartalomban a görögdinnye nem terem meg. Ilyenkor termesszünk valamit, ami szereti a nedvességet, és várjuk meg a következő évszakot a görögdinnye termesztésével.