Amit a görögdinnye termesztéséről tudni kell! - 2. rész

Azt már tudjuk, hogy a görögdinnye sok gondozást és odafigyelést igényel, de ha szeretjük a görögdinnyét, akkor ezek a nehézségek nem tántoríthatnak el bennünket. Most azt nézzük meg, hogy milyen tápanyagra van a görögdinnyének szüksége, illetve, hogy mikorra várhatjuk a virágzását és az első termést!

A görögdinnye termesztése

Ha kis kertünk van, és feltétlenül akarunk görögdinnyét termeszteni, megpróbálhatjuk felfuttatni egy lugasra. Viszont erős rácsozatra lesz szükség, amire felfuttatjuk a növényt, erre azért van szükség, mert a görögdinnye nem futónövény. Aztán meg kell támasztani a fejlődő gyümölcsöket, úgy hogy a lugas a súlyt tartsa és ne a növényt. Sok munka van vele, de meg lehet csinálni.

A csiga és a többi palántát rágcsáló flótás szereti a mulcsot és a görögdinnyéket. Várjuk meg, amíg a görögdinnyék túljutnak a legsebezhetőbb időszakukon (amikor egy csiga perceken belül lerombolhatja őket), majd gondoskodjunk talajtakarásról a számukra.

A görögdinnyéknek nagyon sekély gyökerük van, és sok nedvességre van szükségük. A földnek soha nem lenne szabad kiszáradnia, és ebben segít a talajtakarás. A mulcs ezen kívül a gazokat is féken tartja. A gazok megzavarhatják a sekély gyökereket, így jobb, ha nem adunk nekik esélyt a növésre.

 

 

 

 

A görögdinnyék nagyon éhes növények. Ha a mulcs komposztból vagy valamilyen állati trágyából áll, annál jobb. Akárcsak a többi tökféle, a görögdinnyék is jól bírják a meglehetősen friss komposztot és trágyát. Amúgy, rendszeresen tápláljuk őket tyúktrágyával vagy más szerves trágyával. Az elején magas nitrogéntartalmú trágyát kell biztosítani a számukra, de amint elkezdenek virágozni és teremni, hagyjunk alább a nitrogénnel, és adjunk nekik sok káliumot. Amikor az indák úgy két méteresek, vágjuk vissza a végeiket, ez elősegíti a terjeszkedésüket.

Amint nőnek, egyre több helyet követlenek maguknak. Ha már elkezdik fojtogatni a körülöttük levő dolgokat emlékeztessük őket rá, hogy hol a helyük, gyengéden távolítsuk el az indák végeit, így a megfelelő irányba kúsznak majd tovább.

A görögdinnye virágzása és termése

A görögdinnyék nőnemű és hímnemű virágokat is hoznak ugyanazon az indán. Először a kisebb hímnemű virágok jelennek meg. A nőnemű virágok sokkal nagyobbak, így nem lehet nem észrevenni őket. Ha nincs rajtuk virág, annak több oka is lehet: túl meleg van, túl hideg van, nincs elég vizük, kevés a tápanyaguk... Mindenképp azt jelenti, hogy a görögdinnye nem boldog.

 

 

 

 

Ha a növény hoz ugyan nőnemű virágokat, de a kis gyümölcsök a tövénél összezsugorodnak és elhalnak, akkor a virágok nincsenek beporozva. A görögdinnye virágokat a rovarok porozzák be, ha viszont úgy véljük, hogy a rovarok nem végzik el a dolgukat, akkor megtehetjük helyettük mi is (csak hogy biztosra menjünk).

A beporzást reggel a legjobb elvégezni. Vegyünk le egy pár hímnemű virágot, majd szedjük le róluk a szirmaikat. Ezután a pollennel megrakott porzószálat szórjuk a nőnemű virág közepén levő termőre, így a pollen ráragad. Egyszerű.

Az első nőnemű virágok fogják a legjobb gyümölcsöt hozni. Ahhoz, hogy a lehető legnagyobbra megnövesszük, lecsíphetjük egy inda végét miután több gyümölcs formálódott rajta. (Ezt nem kell feltétlenül megtenni, akár szabadon is hagyhatjuk nőni.)

értékelés