-
karbantartó
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Asszisztens
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
2017-ben jó évet zárt a hazai szőlőágazat: az 53 ezer hektáros termőterületről 450 ezer tonna kiváló minőségű szőlőt szüreteltek le a gazdálkodók. Az idén a szőlő minősége jelen állapotában szinte az összes borvidéken megfelelőnek tűnik, így optimisták a termesztők az eredményeket illetően, ismertette Varga Zoltán, a Syngenta kampánymenedzsere.
Hagyományosan a Csabagyöngyével indulhat a szüret, ám a többi szőlőfajta is jól fejlődik. Varga Zoltán elmondta: az idei év növényvédelmi és időjárási szempontból sem tekinthető átlagosnak. A szőlő fejlődése tavasszal későn indult el, de aztán jelentősen felgyorsult. A fajták nagy része már túl van a fürtzáródáson és elkezdődött a zsendülés fázisa. A fürtökön belül az egyes bogyók fejlettsége rendkívül eltérő, ezek akár lehetnek fertőzési gócok kiindulópontjai is - ismertette a szakember.
A vállalat előrejelzése szerint a következő hetekben a csapadékos időjárás miatt felszaporodó kórokozókra, különösen a hatalmas károkra képes szürkerothadásra kell figyelmet fordítaniuk a szőlőtermesztőknek.
10 nappal korábban indul a szüret
A szokottnál tíz nappal korábban kezdték a legkorábbi érésű szőlőfajta, a Csabagyöngye szüretelését kedden Ordacsehiben, a Balatonboglári borvidéken. A Varga Pincészet szerint az idén minden korábbinál előbb indult a virágzás, így az ország több borvidékén nagy termésre van kilátás, és a korábbi években megszokottnál mintegy tíz nappal előbb kezdődhetett a szüret.
Tokaj-Hegyalján már augusztusban, a megszokottnál jóval korábban megkezdődhet a hagyományos szőlőfajták szüretelése. A Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke szerint a szőlő két-három héttel előrébb jár az érésben az átlaghoz képest. Amennyiben az időjárás továbbra is kegyes lesz a borvidék gazdáihoz, átlagos, vagy azt egy kicsit meghaladó és kiváló minőségű lehet az idei termés. Ebben az esztendőben eddig nem érte számottevő jégkár az ültetvényeket és növényvédelmi szempontból sem volt nehéz az elmúlt néhány hónap - mondta.
Villányban a szüret az Irsai Olivér fehérszőlő fajta betakarításával kezdődik augusztus elején, majd első kékszőlő fajtaként a Villányban mintegy 3 hektáron termesztett Menoire, utána pedig a roséborok alapanyagának betakarításával folytatódik. Augusztus végén, szeptember elején a jellegzetes villányi Portugieser alapanyagát adó, a borvidéken csaknem 400 hektáron termesztett kékoportó szürete következik. Villány kedvelt testes, karakteres vörösborait adó bordeaux-i fajták közül várhatóan szeptember közepén kezdik betakarítani a Merlot termését (293 hektár), a Cabernet Franc-t (330 hektár) és a Sauvignont (437 hektár) pedig októberben.
2018. évi várható szőlő felvásárlási átlagárak
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) közzétette a borszőlő 2018. évi várható felvásárlási átlagárakat, a prognózisban például a tokaji borvidéken a sárgamuskotály borszőlőre 130 forint, a szekszárdi borvidéken a kékfrankosnál 123 forint, a nagy-somlói borvidéken a fehér furmintra 186 forint, a pécsi borvidéken a fehér szürkebarátra 93 forint kilogrammonkénti várható nettó átlagárat jeleznek. A szakmaközi szervezet kiemelte: a borszőlő árak tényleges alakulása a borpiaci kereslettől is függ. Ahhoz, hogy a szőlőárak a folyamatosan növekvő termelési költségek ellenére is méltányos jövedelmet biztosítsanak a gazdák számára, elengedhetetlennek tűnik a borok kereskedelmi átadási árának emelése - tették hozzá.