-
takarító
-
Munkaügyi, Bér ügyintéző
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Lakáshitel Értékesítési Tanácsadó | Mosonmagyaróvár
2025. 01. 03
-
Windows Engineer - German speaking (REF2144L)
2025. 01. 03
-
Értékesítő
2025. 01. 05
-
SAP Solution Architect (w / m / d) HCM
2025. 01. 05
-
Fejlesztőmérnök (Eger régió)
2025. 01. 05
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az almafák metszése az egyik legfontosabb kerti munkák közé tartozik, amely jelentősen hozzájárulhat a fa egészséges fejlődéséhez és a bő terméshozamhoz. Az időzítés kulcsfontosságú, hiszen a helytelen időpontban végzett metszés kárt tehet a fában. De vajon lehet-e januárban metszeni az almafát?
A válasz igen, januárban lehet metszeni, de bizonyos feltételek mellett. Az almafák téli metszése általában a vegetációs időszakon kívül, azaz a lombhullástól a rügyfakadásig végezhető. Ez az időszak jellemzően november és március közé esik. Január tehát megfelelő időpont lehet, ha az időjárási körülmények is kedvezőek.
Almafa metszése januárban: az időjárásra nagyon kell figyelni
Az almafák metszésének optimális időpontja az enyhe, fagymentes napokon van. A nagyon hideg, -5 °C alatti hőmérséklet nem alkalmas a metszésre, mivel a fában és az ágakban keletkezett vágási felületek károsodhatnak, ami gombás vagy bakteriális fertőzéseknek nyithat utat. Ezért fontos, hogy a metszést napos, széltől védett időben végezzük.
A januári metszés során elsődleges cél a fa koronaszerkezetének kialakítása és fenntartása. Az elöregedett, beteg vagy elhalt ágakat távolítsuk el, mivel ezek akadályozhatják a fa egészséges fejlődését. Az ágak ritkításával biztosíthatjuk a fa optimális megvilágítását és szellőzését, ami csökkenti a betegégek kialakulásának kockázatát.
Metszés: milyen ágakat kell levágni?
A túl sûrűn növő ágakat ritkítsuk meg, miközben a vékonyabb hajtásokat meghagyhatjuk, hogy a fa termőegyensúlyát megőrizzük. A metszéshez használt eszközök legyenek élesek és tiszták, hogy a vágások tiszták legyenek, és elkerüljük a sebzések további sérüléseit.
A metszés után a vágási felületeket érdemes sebkezelő anyaggal lezárni, hogy megvédjk a fát a káros kórokozóktól. Ez különösen fontos a nagyobb átmérőjű vágások esetében.
Összefoglalva, az almafa januári metszése lehetséges és hasznos, ha az időjárási körülmények megfelelőek, és a munkát megfelelő gondossággal végezzük. A téli metszés hozzájárul a fa egészséges fejlődéséhez, biztosítja a bő terméshozamot és megelőzi a betegégeket. Ha figyelembe vesszük a fent említett szempontokat, a januári metszés egy hatékony és biztonságos lépés lehet a kertészkedési teendők sorában.