Lehet-e már januárban megmetszeni az almafát?

Amikor télen süt a nap, felmerülhet bennünk, hogy nekiállhatunk-e az almafa metszésének. Mutatjuk.

Ha több almafánk van a kertben, vagy januárban jobban ráérünk, akkor egy-egy melegebb napon nekiállhatunk a metszésnek.

Almafa metszése télen

Az almafa, ha már terem, a csonthéjasokhoz képest kevésbé érzékeny arra, hogy mikor metsszük. Akár télen is metszhetjük, amikor a hőmérséklet mínusz 10, de inkább nulla fok fölé emelkedik. Valljuk be az utóbbi években a téli időjárás egy-egy napot leszámítva ritkán csökken mínusz 10 fok alá még éjszaka sem, ezért gyakorlatilag bármikor nekifoghatunk a metszésnek. Egy dologra azonban figyeljünk, a metszéssel okozott sebeket valamilyen sebzáró anyaggal kezeljük.

Még mielőtt belevágnánk, fontos tudni, hogy a korona külső részein növő, fiatalabb ágrészek mindig termékenyebbek az időseknél, így a törzshöz közeledve fokozatosan egyre kisebb mértékű terméshozamra számíthatunk.

almafa_almafa_metszse_almafa_metssze_tlen

Almafa ritkító metszése

Ha túl sűrűek az ágak a fa közepén, az sem túl jó, mert akkor nem jut elég fény a fa belsejébe, akkor is kevesebb lesz a termés, ezért érdemes ritkítani.

Feltétlen távolítsuk el az erőteljesen felfelé törő; a korona belseje felé növő; ill. az egymáshoz túlságosan közel nőtt ágakat. Ha ezzel végeztünk, méterről méterre haladva ritkítsuk meg a fennmaradt koronarészeket. A ritkítás mértékét attól tegyük függővé, mennyi termőrészt látunk. Mindig tartsuk szem előtt, hogy elegendő fénynek kell jutnia a korona belsejébe!

Ha tetszett a cikk, akkor érdekelhet az is, hogyan metsszük meg a szilvafát tavasszal.


értékelés