-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
-
Takarító
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ebben a cikkben azonban nem róluk lesz szó, hanem olyan növényekről, melyek nemcsak gond nélkül elviselik klímánkat, de némelyikük egyenesen őshonosnak is tekinthető.
A népi gyógyászat már évszázadok óta nagyra becsüli ezeket a modern medicina által nemrégiben újrafelfedezett igénytelen növényeket, ami nem véletlen, hiszen vitamin, flavonoid és egyéb ásványianyag- tartalmuk messze lekörözi a méregdrága déligyümölcsökét!
Húsos som (Cornus mas)
Középhegységeinkben vadon is elterjedt, gondozást alig igénylő, dísznövényként is ültethető őshonos növény. Augusztus-szeptemberben érő fanyar ízű termése fajtától függően a vörös különböző árnyalatait veheti fel. C-vitaminban gazdag, mártás, likőr, lekvár, sőt akár bor készítésére is felhasználható.
Galagonya (Crataegus sp.)
Hazánkban szintén őshonosnak tekinthető cserjék, vagy kisebb termetű fák, melyeknek levele, virágja és bogyói egyaránt gyógyhatásúak. A galagonyát a szív gyógynövényének is nevezik, hiszen számos kutatás bizonyította, hogy értágító és vérnyomáscsökkentő hatású, sőt a koleszterin lerakódását is gátolja. Nem véletlen, hogy számtalan gyógyszer alapanyagként is felhasználják. Bogyós termése októberben érik. Díszcserjeként virágzáskor és lombhulláskor egyaránt kertünk egyik legszebb ékessége lehet.
Még több galagonya:
Homoktövis (Hippophaë rhamnoides)
Ez a Magyarországon védettséget élvező cserje az utóbbi években az egészséges életmód híveinek igazi slágernövényévé vált. Ez nem is meglepő, hiszen kiváló immunerősítő tulajdonságai révén kis túlzással alig van olyan betegség, amely ellen ne lenne hatékonyan bevethető. C-vitamin tartalma grammonként meghaladja az 500m-ot, ami több mint tízszerese a narancsénak! Leveléből tea, bogyójából lekvár, szörp és likőr készíthető.
Még több homoktövis:
Bodza (Sambucus nigra)
A bodzát talán senkinek nem kell bemutatni, a koranyáron nyíló, kellemes illatú virágaiből készült szörppel valószínűleg már mindenki találkozott. Azt már kevesebben tudják, hogy fényes, sötétkék bogyói is ehetőek, sőt, dzsemként, kompótként kifejezetten ízletesek és egészségesek.
Berkenye (Sorbus spp.)
Gyümölcse 2-3 cm átmérőjű és szeptember végén érik. Galagonyához hasonló ízű, finom és pikáns lekvár, és kompót, sőt pálinka is készíthető belőle. A berkenye kiváló a pihenőkertbe is, mivel szép, formás fává fejlődik és májusban nyíló fehér virágai üde színfoltjai a kertünknek.
Sorbus Likjornaja
A képen látható Sorbus Likjornaja egy madárberkenye és egy fekete berkenye faj hibridje, szép és értékes termése miatt is figyelemre méltó!
Treemail.hu Gyümölcstermők >>