-
Értékesítő
-
takarító
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Nem mindegy, hogy a gyümölcsfákat, hova, milyen távolságra ültetjük egymástól és a fajtaválasztásnál is több szempontot kell figyelembe venni!
Gyümölcsfa ültetési távolság
Fontos, hogy csak annyi fát ültessünk a kertbe amennyi jól elfér a területen. Általában 6x4 m-re ültessük őket egymástól, kivéve a cseresznyét, melyet 8x6 m-re, és a diót, melyet 10x8 m-re érdemes helyezni. A cserjék közül a mogyoró kb. 4x3 m-t, a bokros ribizli és köszméte 1x1,5 m-t igényel, de célszerű a sortávolságot a kisgépes művelhetőséghez igazítani. A törzses ribizlit és köszmétét kisebb tőtávolságra is ültethetjük. Néhány ribizli- és köszmétebokrot nagyobb gyümölcsfáink soraiba is tehetünk. A térállás nagyban függ a talaj minőségétől és a gondozástól. Így sovány, öntözetlen, rendszeresen nem trágyázott talajon 30-40%-kal kisebb tenyészterület is elegendő, míg kedvező adottságú helyeken intenzív, rendszeres gondozással az ajánlott értékeknél kicsit nagyobbat válasszunk.
Ne ültessük a gyümölcsfákat túl sűrűn |
Ügyeljünk arra, hogy gyümölcsfát ne ültessünk kipusztult fa helyére, főleg ne hasonlót, tehát pl. alma helyébe körtét, cseresznye helyébe meggyet, mert előfordulhat, hogy a hasonló tápanyagigény, és a káros mikroorganizmusok, szervetlen anyagok feldúsulása miatt gyenge növekedést kapunk.
Gyümölcsfa fajta kiválasztása - ezekre kell figyelni!
A fajtakiválasztásnál ügyeljünk a megporzásra, ugyanis sok fajta csak porzópartnerrel terem jól (részben vagy teljesen önmeddők), míg mások önmagukban is (öntermékenyülők). Idegen fajok nem porozzák meg egymást, kivéve a cseresznye és a meggy, tehát ugyanazon faj más fajtáját kell ültetnünk a megporzandó fa közelébe. Ilyenkor az ültetési távolság ne legyen nagyobb 150 m-nél. Mindig porzópartnert kíván az alma, a körte és a mandula, jobban terem így a fekete ribiszke, a köszméte, a birs, a mogyoró, a dió és a gesztenye. A szilva, a cseresznye, a meggy és a kajszi esetében ön- és idegentermékenyülő fajták is szerepelnek a termesztésben. Az őszibarack, a piros ribiszke, a málna, a szeder és a szamóca öntermékenyülők.
Ha szükséges, ültessünk porzópartnereket |
Ha az ültetés tavaszra marad, azt minél korábban végezzük el, de ne fagyott talajba. Ha olyan gyümölcsöst szeretnénk telepíteni, mely kevés gondozást és időráfordítást kíván válasszunk igénytelen fajtákat. Ne várjuk azonban, hogy minden évben odafigyelés nélkül is bőséges termésünk legyen, mert az igénytelenebb fajták hajlamosabbak a termésingadozásra - amit a kevés gondozás tovább erősít -, emellett bármikor közbejöhet egy rendkívüli időjárás vagy kártevő, melyek ellen csak rendszeres odafigyelés mellett lehet eredményesen védekezni.
Jó képet kapunk a kertünkben legkönnyebben tartható fajokról és fajtákról, ha széjjelnézünk a környéken, mit termeszt a szomszéd és mások. Általában kevesebb gondozás mellett is terem a kajszi, a meggy moníliára kevésbé érzékeny fajtái, a korai cseresznye, a naspolya, a birs, a korai nyári és a régebbi őszi körték, a mogyoró, a dió, a ribizli, a köszméte, a josta és a szamóca. Legnagyobb kockázattal az alma, az őszibarack, a szilva és a téli körte termesztése jár.