A cigánymeggyről
A vadmeggy, csepleszmeggy, sajmeggy vagy törökmeggy mind más jellemzőkkel ruházzák fel nemes meggyfajtáinkat, míg a cigánymeggy pedig önmagában is valódi hungarikum.

A Kárpát-medence síkságain és hegyvidékén sokféle gyümölcstermő növény él vadon. Ilyenek például az erdei és a mezei szamóca, a málna, a szeder, a som, a kökény, a vadrózsa, a berkenye, a bodza. Sok örömet szereznek a vidéket járó és ott dolgozó embereknek a vadkörte, a vadalma és a vadcseresznye érett, zamatos gyümölcsei is. Ebbe a növénycsoportba tartozik a vadmeggy (Cerasus vulgaris) is, amely elhullatott, érett gyümölcsének a magjából kelnek ki azok a magoncok, amelyek - kedvező körülmények között - gyümölcsöt érlelő fákká terebélyesednek.

 

Nemes meggyek alanyai


A vadmeggy magról és sarjakról is jól szaporítható, laza és kötött talajon egyaránt jól fejlődő növény, amelynek magoncait a nemes meggyfák alanyaként is használják. A laza és a kötött talajokon egyaránt jól fejlődik, a nedves és a sovány termőföldet, valamint az árnyékot is eltűri, a fagyokra sem érzékeny. Ritkábban találkozik a szakember a törpe-, vagy csepleszmeggyel, amely mindössze egy méter magas cserjévé fejlődik, és apró (egy centiméter átmérőjű), piros gyümölcsöt érlel. Alanyként a legutóbbi évek óta ismét szívesen használják azok a faiskolák, ahol a kiskertek számára törpeorsó nevelésére alkalmas csemetéket állítanak elő. A nemes meggy- és cseresznyefajták többségét sajmeggy (törökmeggy, Cerasus mahaleb) alanyra szemzik. A sajmeggy alanyon álló meggyfák gyökérzete erős, de nem kedvelik a rosszul szellőzött, nehéz, mészben szegény talajokat, gyorsabban fordulnak termőre, de rövidebb élettartalmúak, mint a vadmeggyen állók.

 

Különleges meggyek teremnek hazánkban

A nemes meggyfajták érzékeny teremtések

Apró szemű cigánymeggy


Különösen a biotermelés szempontjából érdemel figyelmet egy "félvad" meggyfajta, a cigánymeggy, amelynek a gyümölcse szabályos, kissé nyomott gömb alakú, sötét-bíborpiros, festőlevű, jellegzetes meggyzamatú, nagy sav- és szárazanyag tartalommal rendelkezik, ezért üdítőital és szörpgyártására kiválóan alkalmas. Fája edzett, ellenálló, betegségekre nem fogékony. Érése elhúzódó, puha húsú, festőlevű, érett gyümölcse sokáig a fán hagyható, a kiskert használói hetekig rájárhatnak csemegézni a kellemes zamatú gyümölcsét. Egyes klónjai egy időben virágoznak a Pándy-meggyel és annak virágait meg is termékenyítik.

értékelés