-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
takarító
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A mogyoró Észak Amerikában őshonos, de hazánkban is megtalálható, ezért nyugodtan ültethetünk mogyorófát saját kertünkbe is.
A mogyorófa termesztésének feltételei
Ahhoz, hogy mogyorófát ültessünk és neveljünk, az alábbiakra kell odafigyelni:
Talaj
A mogyorófának homokos-agyagos talajra van szüksége, 6-7 pH értékű savas talajban érzi jól magát. Gyökere rostos, ezért fontos, hogy komposztáljuk a földet, amibe a csemetét ültetni szeretnénk. A komposztálással biztosítjuk, hogy a gyökerek megkapják a megfelelő tápanyagokat és nedvességet.
Éghajlat
Az enyhe nyarak és a hideg telek a mogyorófa kedvencei. Sok hidegre van szüksége, hogy teljesen kifejlődjön. A mogyorófának a legmegfelelőbb hőmérséklet a 6-8ºC.
Csapadék
A normális növekedéshez évi 750 mm esőre van szüksége. Ha olyan helyen élünk, ahol a csapadékmennyiség ennél kevesebb, segítsük öntözéssel.
Trágya
Kevés trágyát használjunk. Ha ültetéskor a talajt komposztáljuk, első évben 2-3 alkalommal, a soron következő években pedig évi egy alkalommal trágyázzuk.
Gyomirtás
A mogyoró kb. 20 évet élnek. 2,5-3 m-et terjedhetnek, átlagos magasságuk 3,5-4 m. A fák között lévő teret általában belepi a gyom, és benövi a fű. Ez kényelmetlenné teszi a szüretet. Éppen ezért, folyamatosan irtanunk kell a gyomot.
Mogyoró ültetése
- Vegyünk egy csemetét. A csemetét beszerezhetjük a kertészetből, de magokat is ültethetünk nedves talajba, virágcserépbe. Válasszuk ki a megfelelő helyet. Fontos, hogy jó helyet válasszunk a gyökér miatt, és mert idővel a lombozata elterjed. Tehát olyan helyet válasszunk, ahol nyugodtan terjedhet függőlegesen és vízszintesen egyaránt. Ne ültessük túlságosan napfényes helyre, mert azt a mogyorófa nem szereti.
- Ássunk egy gödröt. A gödör mélysége a csemete hosszának és szélességének háromszorosának kell lennie. Így a gyökér és az ágak számára is lesz elég hely terjeszkedni.
- Ültessük el a csemetét. Tegyük a csemetét a gödörbe, és töltsük meg komposztált talajjal.
- Használjunk talajtakarót. A talajtakarás egy szerves kertészeti eljárás, mely abból áll, hogy a fa körüli területet szerves anyagokkal védjük, mely által javítjuk a virágzást és a gyümölcstermést. A fák körüli talajtakaró biztosítja a fák egészséges növekedését, és egyben trágyaként is szolgál.
- Rendszeresen öntözzük. Az egyik legfontosabb kertészeti tipp, hogy rendszeresen öntözzük a csemetét. A csemete nagyon sok vizet felszív, ezért különösen az első évben biztosítsunk elegendő vizet.
- Használjunk trágyát. Amint már említettük, az első évben 2-3 alkalommal trágyázzunk. A mogyorófák szívósak, ezért minimális trágyával is kitűnően növekednek.