7206. Milyen gyümölcsfákat nem érdemes koratavasszal megmetszeni?
Nem minden fa esetében ajánlott a koratavaszi metszés, mivel egyes fajták érzékenyek a hirtelen beavatkozásra, és akár maradandó károsodást is szenvedhetnek.
Nem minden fa esetében ajánlott a koratavaszi metszés, mivel egyes fajták érzékenyek a hirtelen beavatkozásra, és akár maradandó károsodást is szenvedhetnek.
Ahogy az első tavaszi napsugarak felmelegítik a kertet, elérkezik az ideje, hogy az örökzöldek is megkapják a megérdemelt támogatást. A tuja, a babérmeggy és a leylandi ciprus gyönyörű, élénkzöld lombozata csak akkor őrizhető meg hosszútávon, ha megfelelő tápanyagokhoz jutnak a növények. A nyomelemhiány sokszor csak akkor válik láthatóvá, amikor már komoly károk keletkeztek a növényben. De sok esetben visszafordíthatóak a negatív folyamatok tudatos beavatkozással.
A tavaszi tőzike (Leucojum vernum) egy gyönyörű, korán nyíló hagymás növény, amely a hóvirág rokona. Apró, harang alakú fehér virágai zöldes sziromvégekkel díszítettek, és kellemes látványt nyújtanak a tavaszi kertben. Nézzük meg, hogyan ültessük, milyen helyet kedvel, és hogyan szaporíthatjuk ezt a bájos virágot!
Megérkeztél az otthonodhoz, és az első tárgy, amellyel kapcsolatba lépsz, az nem más, mint a lábtörlő. Bár apró kiegészítőnek tűnik, mégis óriási szerepet tölt be a tisztaság és az esztétika terén. Vajon mit érdemes figyelembe venni, amikor új lábtörlőt választasz?
Az itthoni közeg időnként unalmassá válhat, így természetes, hogy olykor szükségünk van rá, hogy másfajta környezetben töltsük az időnket. Ekkor persze felmerülhet a kérdés: hova tegyük a kutyát, amíg mi elutazunk?
A jázmint elvirágzás után kell metszeni, de lomfakadás előtt. Miután kihajtott nem szabad megmetszeni, mert a növény legyengül. Az elvirágzott hajtásokat vissza kell vágni. Az elhalt vagy károsodott részeket az egészséges hajtásrészig vágja vissza! A hosszú alapi vesszőket egyharmadukig vágja vissza! A túlzsúfolt hajtások közül a gyengébbeket le kell vágni.
Feltehetően a leandereken gyakran károsító pajzstetű támadta meg növényét. Ha észleli a kártevőket a leveleken, akkor a következő szerekkel lemosásszerű permetezéssel védekezhet ellenük: Bi-58, Vektafid R vagy Vektafid S - oldatával. Ezt a lemosást két hét múlva meg kell ismételni.
A mézgásodásnak számos oka lehet: a talaj nagy mésztartalma, a nem megfelelő alany, a magas vagy ingadozó talajvíz, a kemény és tartós téli fagy, a késő tavaszi fagy, rovar kártevők (pl. a kis és a nagy farontó lepke hernyója is okozhatja), továbbá sokszor a metszési sebeken keresztül gombás, baktériumos fertőzés éri a fa edénynyalábjait (ez a gutaütés, ilyenkor a fa levelei hirtelen elhervadnak és lehullnak).<p> A jelenséget csak úgy tudja megszüntetni, ha megkeresi az előidéző okot, és azt kezeli. A gutaütés ellen úgy védekezhet, hogy kerüli a törzs és az ágak sebzéseit, csökkenti a nyugalmi állapotban folytatott metszést, és helyette inkább a nyári zöldmetszést alkalmazza. Tüneti kezelés lehet, ha a mézgacseppeket leválasztja a fa törzséről, ágairól, az alatta levő elhalt, rendszerint elbarnult szövetet éles késsel kivágja és a keletkezett sebvédő anyaggal (Cellcid, Fabalzsam) kezeli.
Napos helyre a következő futó illetve csüngőszárú virágokat javaslom: az angyaltrombitát, a csüngő hegyi szegfűt, a murvafürtöt, a hajnalkát, jerikói loncot, a kanári-zanótot, a korallkerepet, a lilaakácot, a szárnyas feketeszemet.
A cserepes és balkonnövényekhez javaslom a Florimo Általános Virágföld használatát, melynek tápanyagellátottsága, levegőháztartása megfelelő közeget biztosít növényei számára.<p>Az Ön által felsorolt növények igényeiről részletesen olvashat Díszkert rovatunkban. Én most csak a murvafürtre térnék ki, mivel a többi növényhez minden iformációt megtalál az alábbi cikkekben. <p>A murvafürt jól tűri, ha erősen visszavágják az elnyílás után. Téli túlöntözése tőrothadást okozhat. Szaporítása otthoni körülmények között elég nehéz, leginkább fás, félfás dugványokkal végezheti. Károsítói a pajzstetvek, a bíbortetű, és a takácsatkák.