71. BOTPÁLMA (Rhapis excelsa)
Rövid törzséből levélnyelek erednek, ezek végén helyezkednek el a legyezőszerűen növő, hosszú, mélyen osztott levélkék. Idősebb korban alsó leveleit elveszti. A kifejlett pálma akár 150 cm magas is lehet.
Rövid törzséből levélnyelek erednek, ezek végén helyezkednek el a legyezőszerűen növő, hosszú, mélyen osztott levélkék. Idősebb korban alsó leveleit elveszti. A kifejlett pálma akár 150 cm magas is lehet.
Leveleit elborítják a margarétaszerű fészekvirágzatok, melyek fehér, kék, bíborvörös, rózsaszín és piros színben pompáznak. Töve fehér, sárga vagy bordó színű lehet.
Tetszetős megjelenésű, termetes szobanövény. Levelei mélyen karélyosak, hullámos szélűek, és fényesek. A levelek tagoltsága fokozódik az idősebb példányoknál.
A flamingóvirág egyik gyakori problémája, hogy az első virágzás után nem hoz újra bimbókat. Mutatjuk, mi állhat a háttérben.
A fügekaktusz (Opuntia microdasys) különleges sárga virágú pozsgás. Nincsenek tüskéi, csak aranysárga tövisgyűrűi, amiken szőrszerű kinövések vannak.
Tavasszal a levéltetű, a takácsatka és a pajzstetű károsíthatja a Ficus benjaminát. Az Ön növényén vélhetően pajzstetű telepedett meg. Ellene a kövezkező szerekkel védekezhet: Fendona, Decis, Bi 58, Ultracid.
Az apró 2-2,5 mm-es, barnásfekete színű bogarak áttelelés után a tujákat előszeretettel károsítják. Utána csoportokban legyengült növényekre repülnek és a hajtások tövébe lyukakat rágnak, tovább gyengítvén a fákat. Én is csak a kontakt hatású inszekticideket tudom javasolni ellenük. Permetezze be növényét többször! Először most, majd a tojásrakás idején áprilisban. Májustól az új bogarak megjelenéséhez igazítsa az ismételt kezeléseket! A permetezéseket lemosásszerűen, tapadó szer hozzáadásával kell végezni. Csökkentheti a kártételt, ha megfelelően öntözi, tápoldatozza növényeit. A beteg egyeseket semmisítse meg!
Moha "ellen" hatékony, ha vasszulfáttartalmú műtrágyát juttat a gyepre. Négyzetméterenként 20-25 g-ot kell kijuttatni. Ha a moha elpusztult, gereblyével távolítsa el!
Az enciánfa jó vízáteresztő, tápanyagdús talajt igényel (pl. csernozjom, barna erdőtalaj). Nyáron a fejlődésben lévő növénynek sok vízre és tápoldatra van szüksége. Májustól szeptemberig hetente egyszer tápoldatozza és öntözze bőven. <p>Tápoldatként javasolnám a FLORIMO Általános illetve a Balkon és muskátli tápoldatot, aminek mikroelem-tartalma a hiánybetegségek kialakulását gátolja.
A Ficus natasja a Ficus benjamina egy fajtája, azzal a különbséggel, hogy általában törzses fácskává nevelhető. Az ápolása is megegyezik a szobafikuszéval, annyi kiegészítéssel, hogy a növény növekedésének megfelelően rendszeresen rendezgessük a friss hajtásokat, hogy a növény koronája rendezett maradjon.