121. Gesztenyeaknázó-moly
A vadgesztenyefák levelein károsító és a levelek korai elszáradását okozó moly kártevő az utóbbi évtizedben terjedt el hazánkban és a szomszédos országokban.
A vadgesztenyefák levelein károsító és a levelek korai elszáradását okozó moly kártevő az utóbbi évtizedben terjedt el hazánkban és a szomszédos országokban.
A sárga ruhára vagy autóra nagy számban repülnek. Ez nem véletlen, ugyanis a sárga szín vonzza a levéltetveket. A zsenge leveleken szívogatva legyengítik és megfertőzik a kerti növényeket.
Valószínűleg a fejes saláta és néhány trópusi papagájfaj keresztezéséből születtek a most következő saláták. Színük és ízük ugyanis erre utal.
Milyen bizarr egy hóval fedett kaktusz, jukka vagy akár pálmafa látványa egy hazai kertben! A szabadföldi teleltetés lehetősége még kevesek számára ismert, de könnyen megbizonyosodhatunk arról, hogy valóban működik.
Sokak számára újdonság, hogy hazánkban viszonylag sok növény átteleltethető szabadföldön, melyeket elsősorban üvegházi növényekként ismerünk. Így van ez néhány kaktusszal is.
Tavasszal a levéltetű, a takácsatka és a pajzstetű károsíthatja a Ficus benjaminát. Az Ön növényén vélhetően pajzstetű telepedett meg. Ellene a kövezkező szerekkel védekezhet: Fendona, Decis, Bi 58, Ultracid.
Az apró 2-2,5 mm-es, barnásfekete színű bogarak áttelelés után a tujákat előszeretettel károsítják. Utána csoportokban legyengült növényekre repülnek és a hajtások tövébe lyukakat rágnak, tovább gyengítvén a fákat. Én is csak a kontakt hatású inszekticideket tudom javasolni ellenük. Permetezze be növényét többször! Először most, majd a tojásrakás idején áprilisban. Májustól az új bogarak megjelenéséhez igazítsa az ismételt kezeléseket! A permetezéseket lemosásszerűen, tapadó szer hozzáadásával kell végezni. Csökkentheti a kártételt, ha megfelelően öntözi, tápoldatozza növényeit. A beteg egyeseket semmisítse meg!
Moha "ellen" hatékony, ha vasszulfáttartalmú műtrágyát juttat a gyepre. Négyzetméterenként 20-25 g-ot kell kijuttatni. Ha a moha elpusztult, gereblyével távolítsa el!
Az enciánfa jó vízáteresztő, tápanyagdús talajt igényel (pl. csernozjom, barna erdőtalaj). Nyáron a fejlődésben lévő növénynek sok vízre és tápoldatra van szüksége. Májustól szeptemberig hetente egyszer tápoldatozza és öntözze bőven. <p>Tápoldatként javasolnám a FLORIMO Általános illetve a Balkon és muskátli tápoldatot, aminek mikroelem-tartalma a hiánybetegségek kialakulását gátolja.
A Ficus natasja a Ficus benjamina egy fajtája, azzal a különbséggel, hogy általában törzses fácskává nevelhető. Az ápolása is megegyezik a szobafikuszéval, annyi kiegészítéssel, hogy a növény növekedésének megfelelően rendszeresen rendezgessük a friss hajtásokat, hogy a növény koronája rendezett maradjon.