121. Gesztenyeaknázó-moly
A vadgesztenyefák levelein károsító és a levelek korai elszáradását okozó moly kártevő az utóbbi évtizedben terjedt el hazánkban és a szomszédos országokban.
A vadgesztenyefák levelein károsító és a levelek korai elszáradását okozó moly kártevő az utóbbi évtizedben terjedt el hazánkban és a szomszédos országokban.
A sárga ruhára vagy autóra nagy számban repülnek. Ez nem véletlen, ugyanis a sárga szín vonzza a levéltetveket. A zsenge leveleken szívogatva legyengítik és megfertőzik a kerti növényeket.
Valószínűleg a fejes saláta és néhány trópusi papagájfaj keresztezéséből születtek a most következő saláták. Színük és ízük ugyanis erre utal.
Milyen bizarr egy hóval fedett kaktusz, jukka vagy akár pálmafa látványa egy hazai kertben! A szabadföldi teleltetés lehetősége még kevesek számára ismert, de könnyen megbizonyosodhatunk arról, hogy valóban működik.
Sokak számára újdonság, hogy hazánkban viszonylag sok növény átteleltethető szabadföldön, melyeket elsősorban üvegházi növényekként ismerünk. Így van ez néhány kaktusszal is.
Egy új fa vásárlásakor meg kell vizsgálni, hogy a növény egészséges, életerős gyökerekkel és hajtásrendszerrel rendelkezik-e pl. betegség, kártevő vagy sérülés nyomai nem láthatók-e rajta. A hajtás és a gyökérrendszer is legyen jól kifejlett. A hajtások kiterjedése ne legyen aránytalanul nagy a gyökérrendszerhez képest, mivel ellenkező esetben a kevés, vékony gyökér nem tudja kellő mennyiségű tápanyaggal és vízzel ellátni a növényt. Az örökzöldeket földlabdásan árusítják. Érdemes vásárlás előtt egy pillantást vetni a jutazsákra, hogy jól van-e rögzítve a gyökérzet körül, nem sérült-e.
Egy adott terület talajtípusáról annak földrajzi helye is sokat elárul. Stefanovits-Filep-Füleky: Talajtan c. könyve hasznos lehet az Ön számára. <p>Ha minden adatra kiterjedő pontos információra van szüksége, meg kell vizsgáltatni laboratóriumban a talajt. Ezt a megyei növényegészségügyi és talajvédelmi állomáson kérheti. Ezen kívül számos agrárintézmény, szakmai cég végez talajanalitikai vizsgálatokak. A Környezetvédelmi Szakmai Információs Rendszer honlapján megtalálhatja e cégek listáját illetve a mérőműszereket forgalmazó cégeket is. <p>A növények talajigényéről nagyon sok könyvben olvashat pl. Retkes József-Tóth Imre: Lombos fák, cserjék c. könyve leírja az egyes növények talajigényét is. <p>A talaj tápanyagszolgáltató képességét szerves trágyával, műtrágyával, pH-értékét tőzeggel, homokkal, mészkőporral stb. változtathatja meg. A nedvességtartalmát pedig mulcsozással őrizheti meg.
A következő virágokat tudom ajánlani Önnek: fukszia (általában kétszínű piros, rózsaszín virág), törpe nebáncsvirág (sokféle színben kapható), begónia (sokféle színben kapható), ametisztvirág (kék, fehér virágú lehet).
Ez a növény a "Macskajaj" (Coleus canina Hybride). Állítólag két méter "hatótávolságú". Nem csak a macskákat, hanem a kutyákat is távoltartja a védeni kívánt területtől pl. virágágyástól. Olyan aromaanyagokat tartalmaz, amelyet a négylábúak nem szeretnek.
A boróka fajok közül a Közönséges boróka (Juniperus communis) és a nehézszagú boróka (Juniperus sabina) hajtásai erősen mérgezőek, gyomor,- bél és vesegörcsöket okoznak. <p>Közismert, hogy a boróka magját fűszerként használják, kereskedelmi forgalomban is van a zacskós fűszerek között, tehát a mérgezősége csak a mennyiségtől függ.<p> A tuja fajták hajtása és termése is erősen mérgező, a borókával megegyező tüneteket okoz, néhány embernél bőrirritáció is felléphet. <p>Mivel mindkét nemzetségbe nagyon erősen mérgező fajok tartoznak valóban nem ajánlott kisgyermekes kertbe, főleg óvoda, és bölcsődekertbe ültetni.